Spasovski: Ka disa arsye për humbjen e LSDM-së, asnjë deputet i LSDM-së nuk do ta mbështesë shumicën

Ish-ministri i Punëve të Brendshme, tani deputet i LSDM-së, Oliver Spasovski, konsideron se ka disa arsye për humbjen e partisë së tij në zgjedhje. Ndër to ai vuri në dukje Marrëveshjen me Bullgarinë, por edhe sjelljen e partnerit të koalicionit BDI, për dallim nga situata në vend.

- Ka disa arsye për një rezultat të tillë, por nëse duhet të veçojmë disa, ato janë vetë rregullimi i partisë për të bërë gjërat më të vështira që vendi të mund të ecë përpara, dhe kjo është marrëveshja me. Bullgaria, për të cilën publiku flitej gjatë gjithë kohës. Sjellja e BDI-së është në përputhje me LSDM-në, në përputhje me gjendjen në vend. Ngjarjet që na kanë ndodhur gjatë gjithë këtyre viteve, potenciali kuadro etj., mendoj se kanë ndikim të madh, tha Spasovski për Klik Plus në TV 21.

Spasovski thotë se ka pasur çështje për të cilat nuk ka pasur marrëveshje me BDI-në, të cilat nuk janë mbyllur, për të cilat janë ballafaquar, por mendon se duhet të ketë debat në Qeveri dhe në çdo institucion.

- Çfarë është e mirë për të pranuar, çfarë nuk është për të pranuar. Perceptimi publik është se çfarë të kërkojë BDI-ja, LSDM-ja e jep. Ne do të shohim nëse ai perceptim është imponuar për një arsye apo nëse nuk ka arsye. Për fat të keq, politika është kryesisht perceptim. Pavarësisht se çfarë shihni në vendime. E njëjta temë që u diskutua, merret gjithçka që kërkohet, këtu është një mundësi për të parë se si do të formohet qeveria e re, koalicioni i ri, për të parë se si do të jenë marrëdhëniet mes partive të reja të koalicionit tani. Kur flas për një qasje të përgjegjshme, e kam fjalën për një qasje të rëndësishme dhe të dobishme për vendin, për të ardhmen e vendit dhe për qytetarët. Nëse flasim për interes personal, atëherë është shumë lehtë të dalim me qëndrime, tha Spasovski.

Ish-ministri thotë se asnjë deputet i LSDM-së nuk do ta mbështesë shumicën aktuale të LSDM-së.

"Jam i bindur se nuk ka deputet nga LSDM që do ta mbështesë shumicën aktuale", tha Spasovski.

Duke iu përgjigjur pyetjes se a do t'u kthehen qytetarëve para për ndryshimin e pasaportave me emrin e ri, ai tha se do ta mbështeste një vendim të tillë nëse do të merrej në qeverinë e re.

- Ai qëndrim i Avokatit të Popullit është shprehur shumë kohë më parë, dhe po të kujtojmë edhe opozita e ka ndarë atë qëndrim, kështu që ja ku është. Nëse arrijnë marrëveshje, atëherë do ta mbështes vendimin që qytetarëve t'u kthehen paratë për pasaportat, tha Spasovski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës