Spasovski apelon të mos spekulohet për rastin, MPB po punon për gjetjen e Vanjës

14-vjeçarja Vanja Gjorçevska është ende e zhdukur. Ajo është zhdukur mëngjesin e djeshëm, duke ecur e vetme në shkollën fillore “Johan Heinrich Pestalozzi” në Shkup. Sipas informacioneve të prindërve dhe Ministrisë së Brendshme, vajza është parë për herë të fundit në Dibër Maalo.

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, në një intervistë për MPB-në në Bruksel në lidhje me rastin e zhdukjes së të miturës Vanja Gjorçevska, sonte deklaroi se MPB-ja në mënyrë aktive i është bashkuar kërkimeve menjëherë pas marrjes së raportit për zhdukjen e vajzës nga Shkupi. dhe intensivisht në kërkim të saj punon një ekip special i krijuar nga SVR në Shkup.

“Mbrëmë deri në orët e vona të natës, praktikisht deri në orët e mëngjesit, ka punuar i gjithë ky ekip i udhëhequr nga kreu i SVR-së – Shkup. Janë bërë një sërë aktivitetesh, kontrolle dhe marrje deklaratash, bisedë me familjarë etj..., të gjitha për të marrë disa informata fillestare”, tha Spasovski.

Ai ka theksuar se MPB-ja do të ndërmarrë të gjitha masat dhe aktivitetet e nevojshme për marrjen e informacioneve në mënyrë që vajza të gjendet.

“Apeloj qytetarët që realisht të marrin informacion nga MPB-ja dhe kështu do të na ndihmojë më së shumti të arrijmë qëllimin. Të mos bëjmë spekulime në opinion që mund ta ngrohin edhe më shumë atmosferën”, tha Spasovski, i cili sot në Bruksel mori pjesë në Konferencën Ndërkombëtare të Aleancës Globale për Luftimin e Kontrabandës me Migrantë, organizuar nga Komisioni Evropian.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË