Ruani lëkurën tuaj nga i ftohti: Tre maska ​​të shpejta të buta për duar

maskë dore
Panthermedia / Profimedia

Shpesh harrojmë se kur temperaturat bien nën zero, lëkura jonë është më e ndjeshme ndaj të ftohtit dhe se ka nevojë për kujdesin e duhur. Është vërtetuar se fillimisht duart tona “vuajnë” nga ndikimi i motit të ftohtë dhe më pas lëkura e fytyrës.

Nëse doni të bëni diçka të dobishme për ju dhe lëkurën tuaj sot, ju sugjerojmë tre maska ​​të shpejta për t'i mbajtur duart tuaja të buta.

Maskë hidratimi

Në dimër, maskat më të mira janë ato që ushqejnë lëkurën dhe nuk e bëjnë atë të yndyrshme. Kjo maskë përbëhet vetëm nga dy përbërës: mjaltë dhe aloe. Përzieni xhelin e aloes me mjaltin dhe masazhojeni përzierjen në duar, më pas vendosni doreza plastike ose qese të thjeshta. Prisni 20 minuta dhe më pas shpëlani duart.

Maska rigjeneruese

Nëse lëkura juaj në duar është e prirur ndaj tharjes dhe plasaritjes së shpejtë, kjo maskë është një sukses i plotë. Blini vitaminën A në një farmaci dhe përzieni me një lugë banane të grimcuar. Aplikojeni në duar dhe lëreni për gjysmë ore. Vitamina A dhe banania në kombinim ndihmojnë më së miri për përthithjen e lëkurës dhe rikuperimin e shpejtë. Këtë mund ta bëni edhe në pjesë të thata të fytyrës, gjunjëve dhe bërrylave.

Maskë kundër plakjes së lëkurës

Dihet që duart më së miri tregojnë moshën, por nuk mund ta ndalojmë procesin e plakjes. Mund vetëm ta zbusim dhe më së lehti arrihet me një kombinim të pazakontë për maskë: përziejmë kafenë e bluar me arra të grimcuara dhe vazelinë, që të bëhet si lëvozhgë. Aplikojeni këtë përzierje në duart tuaja dhe pas 20 minutash lajini me ujë të ngrohtë.

Video e ditës