Gratë u shpëtuan nga një kamion frigorifer në Francë pasi telefonuan një gazetare të BBC

kamionë transporti
Foto: ilustrim/arkivi i “Shtypit të Lirë”

Gjashtë gra u shpëtuan nga një kamion frigoriferik në Francë, pasi njërës prej tyre i lindi ideja t'i dërgonte një mesazh gazetarit të BBC-së, Que Lu, pas së cilës filloi menjëherë kërkimi për to.

Gratë, katër prej të cilave janë shtetase vietnameze dhe dy nga Iraku, kaluan më shumë se 10 orë në një hapësirë ​​të ngushtë të rrethuar me kuti me banane, duke shpresuar të arrinin në Britani ose Irlandë, raporton Kujdestar.

Kur e kuptuan se kamioni po shkonte në drejtim të kundërt, filluan t'i zënë paniku. Temperatura në kamion ishte shumë e ftohtë, gjë që shtoi ndjenjën e frikës. Në kërkim të ndihmës, njëri prej tyre arriti të vinte në kontakt me një gazetar të BBC-së në Londër.

"Është shumë ftohtë," i tha gruaja gazetarit Que Lu përmes mesazheve me tekst. Ajo tha se dera e kamionit ishte e mbyllur me një shufër hekuri dhe ata ishin bllokuar brenda.

Gruaja i dërgoi Lu dy video të shkurtra që tregonin hapësirën e mbushur me kuti, duke i lënë vetëm disa dhjetëra centimetra hapësirë ​​për t'u ulur. Në një video, një grua mund të dëgjohej duke thënë në anglisht: "Nuk mund të marr frymë".

Gruaja i dërgoi asaj një vendndodhje GPS, e cila e lejoi Lou të përcaktojë se kamioni ishte në autostradën E15 pranë Drache, në veri të Lionit.

Lou u dërgoi mesazhe kolegëve në Francë. Njëri prej tyre kontaktoi stacionin e policisë më afër vendndodhjes së kamionit, duke dërguar të gjithë informacionin që Lou kishte mbledhur. Ndërsa prisnin me padurim që policia të ndërhynte, Lou vazhdoi të ndiqte automjetin.

Lou, nga frika se nuk do të zgjaste më shumë, u përpoq t'i qetësonte gratë duke u thënë që të shmangnin bisedat për të kursyer ajrin dhe duke i kujtuar se policia ishte në rrugë.

Ajo vazhdoi të komunikonte me të renë, e cila tha se tre persona të tjerë duhej të hipnin në kamion me ta, por ata u tërhoqën. Në vend të kësaj, njëri prej tyre bëri një foto duke treguar qartë numrin e regjistrimit irlandez të kamionit.

Menjëherë pas kësaj, policia franceze ka njoftuar se ka arritur të përgjojë kamionin. Drejtuesi i mjetit është arrestuar dhe ka nisur hetimet për trafikim të personave. Disa orë më vonë prokurori francez tha se mjeti ishte nga Lituania dhe se drejtuesi i mjetit ishte nën hetim. Në mesin e gjashtë grave që u shpëtuan nga kamioni ishte edhe një e mitur, tha prokurori.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës