WC 2022: Kjo është e pabesueshme - Bobby Charlton, 56 vjet pushim, pastaj Marcus Rashford

Marcus Rashford tashmë ka tre gola për Anglinë në Kupën e Botës 2022/foto: EPA-EFE/Georgi Licovski

Anglia arriti të sigurojë fazën e XNUMX-të Kupa e Botës në Katar pas në grupin “B” mposhtën Uellsin me 3:0.

Ai ishte shënuesi i dy golave ​​në fitore Lojtari i Manchester United, Marcus Rashford në minutën e 50 dhe 68 të ndeshjes. I treti në Kupën e Botës, ai tundi rrjetën e Iranit një herë më parë.

Rashford është përndryshe lojtari i parë i Mançester Junajtid që shënon tre gola në Kupën e Botës për Anglinë që nga viti kampion i vitit 1966, kur legjendar Bobby Charlton.

Skuadra e trajnerit Gareth Southgate do të luajë kundër skuadrës së Senegalit më 4 dhjetor për çerekfinalet e Botërorit.

Këtu janë disa fakte më interesante për kombëtaren angleze, Harry Kane i cili pritet të jetë golashënuesi më i mirë, anëtari i Tottenhamit po grumbullon asistime në Kupën e Botës. Ai është i pari ndërkombëtar anglez që ka asistuar tre gola në një Botëror të vetëm që nga viti 2002 kur David Beckham, i cili ishte edhe asistent tre herë.

Anglia përfundon në krye të një grupi WC për herë të parë që nga viti 2006, kur u eliminua në çerekfinale nga Portugalia.

Video e ditës