E përkryer për mbushje me bukë të bardhë: Receta e salcës së vajit të ullirit

vaj ulliri
Foto: Unsplash

Buka e mirë e bërë në shtëpi shkon në mënyrë të përkryer me salcën me bazë vaj ulliri. Kombinimi bëhet edhe më i bukur dhe më i shijshëm kur vaji i ullirit aromatizohet me hudhra dhe barishte të sapo grira dhe rafinohet me pak djathë parmixhano të grirë.

Në mënyrë që salca të jetë e shijshme, është e rëndësishme të përdorni vaj ulliri të cilësisë së lartë dhe i gjithë procesi zgjat vetëm pesë minuta. Të gjithë përbërësit grihen, grihen dhe përzihen me vaj ulliri dhe hidhen menjëherë në tavolinë.

Nëse nuk jeni adhurues i brumit, mund ta përhapni salcën në bukë të prerë si baguette dhe ta piqni për pak kohë në furrë.

Përbërësit:

– 70 mililitra vaj ulliri cilësor
– 25 gram djathë parmixhano të grirë
- 2-3 thelpinj hudhër
– ½ lugë çaji rigon të thatë
– ½ lugë çaji thekon piper të kuq
- kripë dhe piper sipas dëshirës

Përgatitja e vajit të ullirit të aromatizuar:

Hidhni vajin e ullirit në një enë, shtoni hudhrën e grirë, parmixhanin e grirë, rigonin e thatë dhe thekon spec të kuq. Përziejini gjithçka mirë.
I rregullojmë me kripë dhe piper sipas dëshirës dhe e shërbejmë menjëherë me feta bukë të bërë vetë. Ju bëftë mirë! K. A.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës