E përkryer për të ngrënit e tepërt pas festës: Me këtë çaj do të humbni peshë dhe do të shkrini yndyrat

Foto: Profimedia

Çaji i verdhë, edhe pse i veçantë, është i lidhur ngushtë me çajin jeshil, sepse është e njëjta barishte – Camelia Sinensis.

Çaji i verdhë, ashtu si çaji jeshil, përmban kafeinë, ndaj nuk duhet tepruar. Gjithashtu nuk rekomandohet të pihet para gjumit.

Është e mirë për shëndetin dhe ndihmon në humbjen e peshës

Çaji i verdhë njihet më së miri si një mënyrë e mirë për të humbur peshë. Sekreti i kësaj pije qëndron në enzimën e pasur me polifenil epigalokatehin galata (EGCG). Ai stimulon oksidimin e yndyrës, pra stimulon djegien e yndyrës së tepërt dhe rrit konsumin e energjisë. Në disa raste, konsumimi i çajit të verdhë me një dietë të moderuar mund t'ju ndihmojë të humbni deri në pesë kilogramë në një muaj.

Në sasi normale vepron në shëndetin e zemrës dhe sistemit të gjakut, normalizon presionin e gjakut dhe rrit energjinë. Konsumimi ditor i një filxhani çaji të verdhë është ideal për shëndetin. Do të qetësojë dhimbjet, nervat dhe do të rrisë përqendrimin. Ruan shëndetin e zgavrës me gojë, sepse parandalon gjakderdhjen e mishrave të dhëmbëve, e me këtë edhe humbjen e dhëmbëve.

Si përgatitet çaji i verdhë?

Metoda është pothuajse e njëjtë si në përgatitjen e çajit jeshil, që do të thotë me pak ujë më të ftohtë. Uji duhet të nxehet në 165 gradë Celsius dhe më pas të lihet të ftohet pak. Hidhni një lugë çaji në filxhan dhe derdhni ujë mbi të. Lëreni të mbuluar për tre minuta dhe më pas pijeni.

Çaji medicinal i verdhë ndihmon gjithashtu aparatin tretës dhe lehtëson jashtëqitjen. Megjithatë, ai, si çajrat e tjerë si ai, nuk është një pije magjike për humbje peshe. Efekti i plotë arrihet vetëm me konsumim të rregullt për një periudhë të gjatë kohore, dhe që rezultatet të jenë më të dukshme, duhet t'i kushtoni vëmendje dietës dhe të praktikoni aktivitetin e përditshëm fizik - ecje, stërvitje…

Paralajmërim: Megjithatë, këtë pije nuk duhet ta pini shumë, është optimale të pini 2-3 filxhanë çaj në ditë.

 

Video e ditës