Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të diskutojë në një seancë të jashtëzakonshme dëmtimin e gazsjellësit Nord Stream

Foto: EPA-EFE/Komanda Daneze e Mbrojtjes / Fletëpalosje

Të premten, me kërkesë të Rusisë, Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mbajë një seancë të jashtëzakonshme për të diskutuar dëmtimin e dy tubacioneve të gazit rus në Evropë, që çoi në rrjedhjen e gazit nga Rrjedha Nordore 1 dhe 2 në Detin Baltik.

Misioni francez në OKB, i cili kryeson këshillin prej 15 anëtarësh këtë muaj, njoftoi se takimi do të diskutojë tubacionet e gazit Nord Stream, për të cilin Rusia dhe partnerët e saj evropianë shpenzuan miliarda dollarë për të ndërtuar.

Moska mohon çdo përgjegjësi për incidentin, të cilin shumë udhëheqës evropianë e quajnë një "akt sabotimi".

Rrjedhjet e gazit që vijnë nga sabotimet e mundshme të zbuluara në dy tubacionet kanë tronditur tregjet e energjisë dhe kanë ngritur shqetësime për sigurinë.

Shpërthime të dyshimta dëmtuan rëndë tubacionet nënujore ditën e djeshme.

NATO dhe Bashkimi Evropian paralajmëruan për nevojën për të mbrojtur infrastrukturën kritike nga ajo që ata e quajtën "sabotim", megjithëse zyrtarët nuk thanë se kush ishte fajtori.

Rusia, e cila ka ndërprerë furnizimin me gaz në Evropë që kur Perëndimi vendosi sanksione për pushtimin e Ukrainës nga Moska, tha gjithashtu se sabotimi ishte një mundësi dhe se akuzat nga disa se ai shkaktoi dëmin ishin "budalla".

Video e ditës