Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të votojë sot për një rezolutë që kërkon një armëpushim në Gaza

Foto nga EPA

Vendet arabe dhe islamike kërkuan sot një votim mbi projekt-rezolutën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që kërkon një armëpushim në Rripin e Gazës në mënyrë që të ofrohet ndihma humanitare.

Rezoluta e propozuar është një përgjigje ndaj një letre të dërguar nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres drejtuar Këshillit të Sigurimit të mërkurën, duke paralajmëruar për një "katastrofë humanitare" të afërt në Gaza dhe duke u kërkuar 15 anëtarëve të trupit të votojnë për një armëpushim për të ofruar ndihma humanitare. dhe lirimin e pengjeve.

Projekt-rezoluta u dorëzua nga Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), të cilat janë përfaqësuese arabe në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Guterres do të informojë sot Këshillin e Sigurimit mbi letrën dërguar organit 15 anëtarësh sipas nenit 99 të Kartës së OKB-së që përdoret rrallë, të cilin asnjë sekretar i përgjithshëm i OKB-së nuk e ka përdorur që nga viti 1989.

Ambasadori palestinez në OKB, Riyad Mansour, u tha gazetarëve dje se të gjithë shpresojnë që OKB-ja të miratojë rezolutën e propozuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

SHBA, aleati më i afërt i Izraelit, nuk e mbështeti armëpushimin dhe ka të drejtën e vetos në OKB. Mansour tha se përfaqësues nga vendet arabe dhe islamike do të takohen me zyrtarët amerikanë sot për të kërkuar mbështetjen e SHBA për rezolutën.

Guterres paralajmëroi Këshillin e Sigurimit të OKB-së se lufta midis Izraelit dhe militantëve palestinezë Hamas në Rripin e Gazës "mund të përkeqësojë kërcënimet ekzistuese ndaj paqes dhe sigurisë ndërkombëtare".

Guterres thirri nenin 99 të përdorur rrallë të Kartës themeluese të OKB-së, i cili i lejon atij "të sjellë vëmendjen e Këshillit të Sigurimit për çdo çështje që sipas mendimit të tij mund të kërcënojë ruajtjen e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare".

“Ne po përballemi me një rrezik serioz të kolapsit të sistemit humanitar. “Situata po përkeqësohet me shpejtësi në një katastrofë me implikime potencialisht të pakthyeshme për palestinezët në tërësi dhe për paqen dhe sigurinë në rajon”, shkroi Guterres.

Ai theksoi se një rezultat i tillë duhet shmangur me çdo kusht.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës