Këshilli i Evropës ka shprehur shqetësimin për përdorimin e forcës në protestat në Francë

Foto: Teresa Suarez / EFE

Komisioneri për të Drejtat e Njeriut i Këshillit të Evropës, Dunja Mijatovi., shprehu sot shqetësimin për "përdorimin e tepruar të forcës" ndaj protestuesve në Francë që protestojnë kundër reformave të pensioneve dhe u bëri thirrje autoriteteve të respektojnë të drejtën për të protestuar.

“Ndodhën incidente të dhunshme, disa prej të cilave u drejtuan ndaj anëtarëve të forcave të sigurisë”, tha komisioneri në një deklaratë.

Megjithatë, aktet sporadike të dhunës dhe kundërvajtje nga disa protestues gjatë protestave nuk mund të justifikojnë përdorimin e tepruar të forcës nga nëpunësit civilë, tha në një deklaratë Këshilli i Evropës me qendër në Strasburg. mbajti protestat.

Komisioneri shtoi se as heqja e të drejtës së njerëzve për lirinë e tubimit nuk mund të justifikohet dhe shprehu shqetësimin për arrestimin dhe ndalimin e disa protestuesve dhe njerëzve pranë demonstratës për akte që “nuk justifikojnë marrjen e masave aq të dëmshme për sa i përket e drejta për liri dhe siguri”.

"Dhuna, ngado që të vijë, nuk mund të përdoret kurrë si mjet për zgjidhjen e një krize sociale apo politike," tha ajo, duke ankuar se njerëz u plagosën si midis protestuesve dhe forcave të sigurisë.

Sipas saj, dhuna duhet të ndalet sepse është kusht i domosdoshëm për ushtrimin efektiv të lirisë së shprehjes dhe tubimit, si dhe për besimin mes popullatës dhe policisë.

Në Francë dje gjatë protestave për reformën e pensioneve u plagosën 441 pjesëtarë të policisë dhe xhandarmërisë, si dhe u ndaluan 457 persona.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës