Situata e kojotës në rajon është shqetësuese, me një numër rekord botëror të rasteve në Shtetet e Bashkuara

Gjermania Covid-19 koronavirus
Covid / Foto: EPA-EFE / FRIEDEMANN VOGEL

Rreth 150.000 raste të Covid-19 janë aktive në Greqia, dhe në shtatë ditët e fundit numri i vdekjeve është rritur, mesatarisht për 100 në ditë, tha korrespondenti i MPB-së nga Athina.

Profesoresha Vana Papaevangelou, e cila është edhe anëtare e komisionit të epidemiologëve pranë Ministrisë së Shëndetësisë greke, tha se numri i rasteve aktive nuk ka rënë më gjatë javës së kaluar dhe është ende rreth 150.000 mijë, dhe për numrin e të infektuarve rishtazi. sqaroi se mesatarja është 18.000 mijë raste në ditë, duke shtuar se për shkak të stuhisë së borës dhe duke qenë se është ndërprerë plotësisht puna dhe aktivitetet sociale të qytetarëve, në ditët në vijim pritet të zvogëlohen rastet e reja.

Nëse analizojmë të dhënat zyrtare nga Organizata Kombëtare për Shëndetin Publik të Greqisë, ka një rritje të numrit të vdekjeve, dhe në periudhën 21-27 janar janë regjistruar 701 vdekje nga Covid-19, ndërsa dje një negativ i ri. u regjistrua rekordi për vitin 2022. vit me 115 të vdekur në 24 orë.

Për sa i përket omicronit, profesori Papaevangelou tha se “ndërsa shtrimet në spital në Omicron përbënin vetëm 40 për qind të shtrimeve të reja në spital në fillim të muajit, sot tetë nga dhjetë pacientë të shtruar në spital janë me omicron”.

- Sëmundja e shkaktuar nga varianti omikron i koronavirusit nuk është një ftohje e zakonshme. Për këtë arsye disa nga bashkëqytetarët tanë, veçanërisht të moshuarit e pavaksinuar, do të sëmuren rëndë dhe do të duhet të trajtohen, por edhe do të jenë në rrezik, tha Papaevanghelou.

Rreth 5.000 njerëz në të gjithë Greqinë janë shtruar në spital për Covid-19 dhe 85 për qind e shtretërve në njësitë e kujdesit intensiv në spitalet greke janë mbushur.

Situata epidemiologjike në Serbia është shqetësuese, omikroni po përhapet, për dy javë numri i të infektuarve ka arritur në pesë shifra, ndërsa numri i vdekjeve po rritet, tha korrespondenti i MPB-së nga Beogradi.

Në 24 orët e fundit, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Serbisë, janë regjistruar 17.284 raste të infektimit me koronavirus nga 34.778 mostra të testuara, dhe si pasojë e infeksionit kanë vdekur 42 persona të tjerë. Në spitale janë 3.397 pacientë, nga të cilët 143 janë me respirator.

Spitalet po i rikthehen regjimit të kojotës, siç është CBC “Dr.Dragisha Misovic” që ka rihyrë në zonën e kuqe.

Situata me pandeminë është shqetësuese dhe numri i pacientëve pozitivë për covidium ndikohet nga mutacionet dhe përhapja më e shpejtë e virusit, pushimet e kaluara dhe pushimet dimërore, tha pneumoftiziologu nga Instituti i Qytetit për Sëmundjet e Mushkërive dhe Tuberkulozit. Beogradi. Katarina Mijatovi..

“Trajtimi me antibiotikë në vetvete është një fenomen që e vështirëson trajtimin e pacientëve me COVID-pozitiv”, tha Dr. Përveç kësaj, infeksionet virale nuk trajtohen me antibiotikë, tha Dr. Mijatovic.

Ekipi shkollor nga Shtabi i Krizave sot vendosi që nga e hëna, më 31 janar, nxënësit nga klasa e parë deri në të katërtën në shkollat ​​fillore të ndjekin drejtpërdrejt mësimin, ndërsa nxënësit nga klasa e pestë deri në të tetën të ndjekin punën edukative sipas modelit të kombinuar dhe të shkojnë në shkollë. ditë pas dite, të ndarë në dy grupe. Gjithashtu është vendosur që gjimnazistët të japin mësim sipas modelit të kombinuar.

Në fund të kësaj jave në Franca është vendosur një rekord i ri i klasave të mbyllura. Ministria e Arsimit njoftoi se janë mbyllur 21.049 paralele, tha korrespondenti i MPB-së nga Parisi.

Kjo përfaqëson 3,99 për qind të 527.200 klasave të vendit. Ky është një rekord i ri, i cili tejkalon ndjeshëm atë të mëparshëm, të regjistruar më 20 janar (18.786). Kjo shifër përfshin klasat që janë mbyllur për shkak të rasteve me Covid-19 dhe ato që janë mbyllur për shkak të mungesave të pazëvendësueshme të mësuesve. Nga ana tjetër, numri i shkollave të mbyllura është në rënie. Ministria tha 102, nga 152 javën e kaluar. Mbyllen 97 shkolla deri në klasën e pestë.

Sa i përket numrit të rasteve pozitive, në periudhën 20-27 janar rezultuan pozitivë 572.072 studentë krahasuar me 463.197 nga data 14-20 janar. Sa i përket personelit, në një javë janë regjistruar 35.558 raste (javën paraprake 30.774). Këto shifra kanë ardhur në rritje që nga fillimi i janarit. Më 6 janar, për shembull, Ministria regjistroi 47.453 raste të kontaminimit të raportuara në mesin e studentëve dhe 5.631 raste midis stafit gjatë katër ditëve të para të vitit shkollor.

Studentët e moshuar në Poloni i kthehen mësimit në distancë pasi vendi njoftoi një rritje rekord të rasteve të të infektuarve rishtazi me koronavirus, për të dytën ditë radhazi.

Në 24 orët e fundit numri i të sëmurëve është rritur për 57.659, njofton Ministria e Shëndetësisë. Në të njëjtën periudhë në Polonia, e cila ka një popullsi prej 38 milionë banorësh, 262 njerëz vdiqën.

Ministria e Arsimit ka urdhëruar nxënësit e klasave të pesta dhe të klasave të larta të qëndrojnë në shtëpi. Kohëzgjatja e parashikuar fillimisht e masës është një muaj.

autoritetet polakekanë filluar të ofrojnë edhe teste falas për koronavirusin. Deri më tani në mbarë vendin janë 64 barnatore që qytetarët mund t'i përdorin, tha ministri i Shëndetësisë Adam Nedzelski; ka objekte të tjera që aktualisht po aplikojnë për leje për të kryer aktivitete të tilla.

Finlanda do të fillojë të lehtësojë gradualisht kufizimet e vendosura nga Covid-19 më 1 shkurt në vend të mesit të shkurtit, siç ishte planifikuar fillimisht, mes një shkarkimi të theksuar të sistemit spitalor, tha qeveria.

Numri i rasteve të konfirmuara të infektimit me koronavirus në botë i ka kaluar 360 milionë, dhe numri i vdekjeve - 5,62 milionë, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë. Sipas të dhënave të publikuara deri më tani, 360.578.392 janë regjistruar të infektuar dhe 5.620.865 të vdekur.

Në 24 orët e fundit numri i të sëmurëve është rritur me 3.395.352, ndërsa numri i të vdekurve me 10.176. Një rekord për të gjithë periudhën e pandemisë Covid-19 u regjistrua më 26 janar, kur në 24 orë u identifikuan 3.962.990 infeksione të reja. Statistikat e OBSH-së marrin parasysh vetëm informacionet e konfirmuara zyrtarisht për njerëzit e infektuar dhe të vdekur të ofruara nga vendet.

Kopsht kanë rastet më të konfirmuara - 71.812.665, atëherë India (40.371.500), Brazili (24.311.317), Franca (17.252.793) dhe Britania e Madhe (16.149.323). Shtetet e Bashkuara raportuan numrin më të madh të vdekjeve - 866.039, pasuar nga Brazili (623.843) dhe India (491.700), Rusia (328.770) dhe Meksika (303.776).

Video e ditës