Një shok skuadre i portierit të vdekur është hedhur nga tarraca për t'i shpëtuar jetën

Foto: Pamja e ekranit / YouTube

Fatkeqësisht, viktimat e tërmetit katastrofik vazhdojnë të numërohen në Turqi, në këtë moment numri është mbi 4.000, mes viktimave ka edhe sportistë.

Portieri i Yeni Malatyaspor, Ahmet Eyup Turkaslan humbi jetën nën rrënoja, ai u zmadhua Kristian Atsu nga Hatayaspor, dhe 33-vjeçari ka pasur fatin që ka shpëtuar në momentet e fundit Barris Basdas.

Turk i lindur në Gjermani është në Turqi që nga viti 2009 me përjashtim të një sezoni që e kaloi në Hannover dhe ishte shok skuadre me të ndjerin Turkaslan. Ai arriti të shpëtonte veten është hedhur nga tarraca e pallatit ku banonte. Ai ka pësuar lëndime të rënda në këmbë, por ka mundur t’i shpëtojë jetën.

Prekës tingëllon edhe deklarata e drejtorit të Malatyaspor. Damir Ibriq e cila u transmetua dje nga mediat turke.

"Unë i lëndova ligamentet e mia, Barris e lëndoi keq këmbën e tij dhe tani po kërkojmë Eyup në ndërtesën e tij."

Pikërisht në atë godinë u gjet edhe trupi i pajetë i portierit. Karriera e Basdas si futbollist për shkak të dëmtimit të rëndë dhe rënies nga një lartësi e madhe ka të ngjarë të ketë përfunduar, por për momentin askush në Turqi nuk kujdeset për futbollin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës