Kuvendi mbyllet, Mickoski e pret mandatin deri më 8 qershor

Afrim Gashi me VMRO-DPMNE / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

 Afrim Gashi si kryetar i Kuvendit do ta informojë kreun e shtetit se është konstituuar parlamenti, nga 5 deri më 8 qershor presidenti do t'i japë Mickoskit mandatin për të formuar qeverinë dhe Maqedonia pritet të marrë qeverinë e re deri më 20 qershor.

Afrim Gashi nga koalicioni "Vredi" është zgjedhur kryetar i ri i Kuvendit të Maqedonisë me 76 vota "pro", që i hapi rrugë kryetares së shtetit Gordana Siljanovska-Davkova për t'ia dhënë mandatin liderit të VMRO-DPMNE-së. , Hristijan Mickoski, për formimin e qeverisë së re. Deputetët e majtë votuan kundër zgjedhjes së Gashit, ndërsa deputetët e Frontit Evropian të udhëhequr nga BDI nuk ishin në sallë. Kryeparlamentari i sapozgjedhur e lexoi betimin fillimisht në gjuhën shqipe, e më pas në maqedonisht.

/ Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Kuvendi paraprakisht ka verifikuar mandatet e 118 deputetëve, por Fronti Evropian i udhëhequr nga BDI nuk ka votuar as për rendin e ditës së seancës dhe as për verifikimin e mandateve të deputetëve. Për shkak të rivotimit, megjithatë, mandatet e dy deputetëve të tjerë do të verifikohen më tej.
Me nënshkrimet e 75 deputetëve të VMRO-DPMNE-së, Koalicionit “Vredi” dhe Lëvizjes ZNAM, Gashi është propozuar për kryetar të Kuvendit. Deputetët e Frontit Evropian u larguan nga salla e Kuvendit.

Deputetët e BDI-së Foto: Sloboden Pechat/Dragan Mitreski

Një zyrtar i lartë i VMRO-DPMNE-së informon për “Sloboden Pechat” se pasi Gashi, si kryetar i Kuvendit, ta njoftojë Kryetarin e Shtetit se është konstituuar Parlamenti, në periudhën prej 5 deri më 8 qershor, presidenti do t’i japë Mickoskit mandatin. formimi i qeverisë dhe se deri më 20 qershor pritet që Maqedonia të ketë qeveri të re.

Sipas informacioneve, pas seancës konstituive të Kuvendit, dhe para seancës për zgjedhjen e Qeverisë, mazhoranca qeverisëse do të propozojë paketë amendamente për ligjet për organizimin e Qeverisë dhe për vetëqeverisjen lokale. Ligji për qeverinë do të ndryshohet në mënyrë që ndarja e portofoleve të bëhet sipas riorganizimit të ministrive të paralajmëruara nga Mickoski, ndërsa Ligji për Vetëqeverisje Lokale do të ndryshohet në mënyrë që të mos ketë zgjedhje të parakohshme lokale nëse bëhen kryetarë komunash. deputetë apo ministra. Nëse mazhoranca ndryshon ligjet, për të cilën kërkohet një shumicë prej dy të tretash, atëherë kryetari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari nga Aleanca për Shqiptarët, me siguri do të jetë ministri i ri i Shëndetësisë, kryetari i Aeroportit Timço Mutsunski nga Ministri i Mbrojtjes i VMRO-DPMNE-së dhe kryetar i komunës. i Sarajit nga BDI, Blerim Bejeti, të jetë deputet. Në një rast të tillë, tri komunat do të vazhdojnë të menaxhohen nga ushtruesi i detyrës së kryetarit. kryetarët e bashkive nga partitë përkatëse.

Hristian Mickoski, Arben Taravari

Paralelisht me konstituimin e Kuvendit po përfundojnë edhe negociatat ndërmjet VMRO-DPMNE-së, “Vredi” dhe Lëvizjes ZNAM të Maksim Dimitrievskit për përbërjen e re të qeverisë. Është shpërndarë skaloni i parë dhe i dytë qeveritar mes VMRO-DPMNE-së dhe “Vredit” dhe po mbyllen bisedimet me ZNAM-in për pozitat zëvendësministrore, si dhe për ndarjen e drejtorive.

Burime nga ekipet negociatore bëjnë të ditur se “Vredi”, përveç karriges së kryeparlamentarit në Kuvend, merr edhe postin e zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Mjedisit, i cili do të menaxhohet nga kreu i Lëvizjes Demokratike, Izet Majiti. Ministrinë e Shëndetësisë me gjasë do ta menaxhojë Taravari, Besar Durmishi, kryetar i Këshillit të Tetovës, do të jetë ministër i Ekonomisë dhe Punës, Fatmir Limani nga Besa do të menaxhojë Ministrinë e Politikës Sociale, ish-ministri Admirim Aliti. lojë për integrime evropiane, dhe Bujare Abazi nga Aleanca për departamentin e qeverisjes së mirë.

Izet Majiti “Vlen” Foto: “Shtypi i Lirë”/ Dragan Mitreski

“Vredi” merr edhe 7 poste zëvendësministrash, 5 sekretarë shteti, si dhe poste drejtoresh që janë ende në negociata. Jozyrtarisht, "Vredi" do t'i marrë postet zëvendësministre që BDI i kishte në qeverinë e Dimitar Kovaçevskit.

Në VMRO-DPMNE mbeten portofolet më të vështira, Ministria e Brendshme, Ministria e Financave, për Transport dhe Lidhje, për Arsim dhe Shkencë, për Kulturë, Ministria e Punëve të Jashtme, për Bujqësi, për Vetëqeverisje Lokale. , për mbrojtjen, për energjinë, si dhe për sistemin politik. Sipas informacioneve të “Sloboden Pechat”, drejtoritë e sistemit politik dhe të bujqësisë do të menaxhohen nga partnerët më të vegjël të koalicionit të VMRO-DPMNE-së, nga partitë e serbëve dhe Partisë Socialiste.

ZNAM merr dy pozita ministrore, përkatësisht departamentin e drejtësisë dhe një pa departament. Nëse Ligji për Qeverinë ndryshohet para formimit të Qeverisë, ZNAM do të menaxhojë Ministrinë e re të Administratës.
Një zyrtar i lartë i “Vredit” bën të ditur se pas zgjedhjes së Gashit për kryetar të Kuvendit, sekretari i përgjithshëm do të jetë nga VMRO-DPMNE, ndërsa nënkryetarët e Kuvendit nga VMRO-DPMNE dhe LSDM. Edhe pse LSDM dhe BDI kanë nga 18 deputetë, socialdemokratët do të kenë përparësi për nënkryetarin e Kuvendit, sepse në zgjedhje kanë fituar më shumë vota se Fronti Evropian. VMRO-DPMNE ende nuk ka vendosur nëse Nikolla Micevski do të jetë koordinator i grupit parlamentar në përbërjen e re parlamentare, ndërsa koordinator i koalicionit “Vredi” do të jetë Halil Snopçe.

Para fillimit të seancës konstituive të Kuvendit, liderët e BDI-së dhe PDSH-së, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi, nuk kanë pranuar të thonë nëse do ta mbështesin zgjedhjen e Gashit për kryetar të Kuvendit. E majta e drejtuar nga Dimitar Apasiev është kundër zgjedhjes së një shqiptari kryetar të Kuvendit. Sipas Apasiev, me zgjedhjen e Gashit pritet edhe kosovarizimi i vendit.

Dimitar Apasiev Levitsa, Foto: "Sloboden Pechat"/Dragan Mitreski

- VMRO-DPMNE-së do t'i jepet një mbështetje e paparë për projektet, përderisa një shqiptar nuk është kryetar i Kuvendit. Është antikushtetuese të kryesohet në një gjuhë tjetër në Kuvend dhe kjo do të thotë se ligji i paligjshëm për dygjuhësinë do të vazhdojë të zbatohet - tha Apasiev.

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Mickoski, nga ana tjetër, ia ktheu Apasievit se Levica sillet si “grup banditë”.

– A duhet të komentojmë për Dimitar Apasiev? Para zgjedhjeve ai kishte një ofertë boshe nga VMRO-DPMNE për t'u bashkuar dhe për të qëndruar në anën e bashkimit kombëtar maqedonas. Ai vendosi të fokusohet më shumë në hartimin e planeve se ku do ta shijojë këtë verë – qoftë në Hurghada apo në një plazh grek. Siç ka thënë një ish-partiak i tij se “kanë qenë grup idiotësh”, kështu vazhdon të sillet me të – tha Mickoski.

Kryetari i ZNAM-it, Maksim Dimitrievski, tha se presin shumë nga kjo përbërje parlamentare dhe u uroi fat.

Maxim Dimitrievski/Foto: Free Press

– Si partner potencial në qeverinë e ardhshme, ne do të kontribuojmë në aksionin politik. Po diskutojmë për realizimin e objektivave tona programore në qeverinë e ardhshme - tha Dimitrievski.

Deklaratë para seancës ka dhënë edhe Riyad Shakiri nga “Vredi”, përndryshe djali i Hisni Shakirit, ish-deputetit të BDI-së, i cili në vitin 2001 doli nga Kuvendi dhe shkoi në UÇK. I pyetur nëse pret mbështetje nga BDI për zgjedhjen e Gashit në krye të Kuvendit, ai është përgjigjur se pret mbështetje nga BDI dhe Fronti Evropian, sepse Aleanca për Shqiptarët në përbërjen e fundit parlamentare ka votuar Talat Xhaferin nga BDI për kryetar të Kuvendit. Kuvendi, pasi ishte kryetari i parë shqiptar i Kuvendit.
Kreu i Besës, Bilal Kasami, dje nuk i është bërë verifikimi i mandatit të deputetit, pasi një ditë më parë me shkresë ka njoftuar Kuvendin se po jep dorëheqje nga mandati dhe mbetet kryetar komune.

 E majta: Gashi do të jetë folës më i keq se Xhaferi

Zgjedhja e Afrim Gashit kryetar i Kuvendit u kundërshtua ashpër nga deputetët e së majtës. Sipas tyre, Gashi nuk e respekton himnin kombëtar, zgjedhja e tij do të nënkuptojë realizimin e “platformës kosovare” me të cilën Maqedonia do të bëhet shteti i tretë shqiptar. E majta akuzoi VMRO-DPMNE-në për patriotizëm të rremë.

Borislav Krmov

Borislav Krmov nga Levica tha se Gashi në katër vitet e fundit nuk e ka marrë fjalën as edhe një herë, por vetëm një herë ka hyrë në një duel verbal në njërën nga komisionet e Kuvendit dhe se Gashi as nuk ka përvojë në atë pozitë. ai ka deputetë që e meritojnë, sepse vetëm dy anëtarë nga partia e tij Alternativa janë zgjedhur në Parlament. Sipas Krmovit, Gashi si kryetar i Kuvendit do të jetë më i keq se Talat Xhaferi, sepse ai as nuk e di se në çfarë po futet.

– Sa deputetë ju nevojiten nëse nuk ju mjaftojnë 61 për të marrë postin më të rëndësishëm në vend? - pyeti Krmov dhe shtoi një pyetje tjetër "si përmbushet vullneti i popullit maqedonas në këtë mënyrë nëse i 'servon' Vredit me një pushtet të tillë parlamentar".

Ai ka theksuar se ka qenë një deputet i partisë së Gashit ai që ka kënduar himnin e Shqipërisë në Kuvend, duke pretenduar se me emërimin e Gashit si person të parë, po hyjnë në “binnacionalitet” që nuk është as në Marrëveshjen e Ohrit, me mesazhin. se Gashi as që duhet për ta dhënë, por vetëm për të shkruar se është shqiptar.

Deputetët e së majtës janë replikuar nga koalicioni “Vredi” dhe VMRO-DPMNE. Sipas tyre, patriotizmi i së majtës është fals.

Mickoski: Adresa e së Majtës është reality show

Mickoski në fjalimin e tij të parë si deputet në Kuvend u kërkoi falje qytetarëve për diskutimet e deputetëve të së majtës. Ai adresimin e ka vlerësuar si reality show, me të cilin tentojnë të zhvlerësojnë deputetët, por edhe qytetarët që masivisht e përkrahën VMRO-DPMNE-në në zgjedhje.

reklama (1)

Hristijan Micevski / Foto: "Sloboden Pechat"/Dragan Mitreski

– Dua të them vetëm disa gjëra. Maqedoninë e presin vite të reformave, zhvillimit, sundimit të ligjit dhe luftës pa kompromis kundër krimit dhe korrupsionit. Këta njerëz (e majta) patën mundësinë të qëndrojnë pas këtyre politikave dhe për ta nuk votuan vetëm maqedonasit, por nga të gjitha bashkësitë etnike. Herën e parë e humbët atë shans kur refuzuat t'i bashkoheni bashkimit kombëtar maqedonas dhe herën e dytë kur nuk e votuat Gordana Siljanovska-Davkovën për kryetare - tha Mickoski.

Ahmeti për herë të parë në stolin e opozitës

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, u ul në anën e majtë të sallës plenare për herë të parë pas 20 vitesh pasi ishte deputet, gjegjësisht në vendet e rezervuara për opozitën në Kuvend.

Fronti evropian i udhëhequr nga BDI mbeti në opozitë edhe pse fitoi më shumë mandate se koalicioni “Vredi”, sepse lideri i VMRO-DPMNE-së po i zhvillon negociatat për qeverinë e re me “Vredin” dhe ZNAM-in e Maksim Dimitrievskit.

BDI e udhëhequr nga Ahmeti ishte opozitë edhe në qeverinë e parë të udhëhequr nga Nikolla Gruevski nga viti 2006, por më pas, në shenjë revolte, deputetët nuk hynë në Kuvend, por protestuan në udhëkryqe.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës