Me ndihmën e këtyre trukeve: Gratë franceze hanë briosh dhe pinë verë, dhe ato janë të holla

Foto: Instagram

Francezet ato konsiderohen si një nga zonjat më elegante me bukuri të veçantë që nuk kanë shumë probleme me peshën, ndonëse shpesh shijojnë shijen e parezistueshme të kruasantëve të tyre të famshëm, si dhe një gotë verë akoma më të mirë. Pyes veten se si?

Domethënë, shumica e tyre përdorin truket e mëposhtme që janë aleatë të pazëvendësueshëm për të ruajtur një pamje rinore dhe një linjë të hollë. Dhe ajo që është më e rëndësishmja, falë stilit të tyre të jetesës, ato janë në listën e femrave më të shëndetshme në botë, e dimë që hanë edhe briosh dhe djathra të yndyrshëm, salsiçe, biftekë dhe shumë gjalpë.

Si e bëjnë këtë?

Nutricionistët besojnë se baza e tyre është një mënyrë jetese e ndryshme nga e jona - ata përpiqen të mbajnë një ekuilibër në të gjitha fushat. Pra, jo vetëm që femrat franceze ndjekin një dietë të veçantë, por vendosin ekuilibrin në dietën e tyre në radhë të parë, që është sekreti i pamjes së tyre rinore.

Mënyra e të ushqyerit të femrave franceze nuk bazohet në numërimin e kalorive, por në kombinimin e ushqimeve dhe përdorimin me moderim të ushqimeve jo të shëndetshme, të cilat nuk i eliminojnë plotësisht nga menyja. Pra, ju mund të hani gjithçka, vetëm në moderim.

Një aspekt tjetër i kësaj diete është cilësia e ushqimeve dhe vakteve. Shpesh hamë ushqime të shpejta të përgatitura me produkte të përpunuara keq dhe këtu gabojmë. Investimi në ushqim rekomandohet si një proces investimi në shëndetin tonë. Ju duhet të blini produkte që rriten në mënyrë natyrale, pa kimikate të shtuara.

Rekomandohet veçanërisht:

- vaj ulliri
- Verë e kuqe
- peshk blu
– shumë fruta dhe perime
- ujë

Uji është jashtëzakonisht i shëndetshëm si pastrues i trupit, por gjithashtu na jep një ndjenjë ngopjeje. Në kombinim me ushqimet e përmendura, me siguri do t'ju çojë në linjën e dëshiruar.

Ëmbëlsirat dhe ushqimet që zakonisht konsiderohen të padëshirueshme në dieta, si djathi, nuk janë domosdoshmërisht të këqija. Sallata me kruasant ose fruta është një ëmbëlsirë e mirë dhe një vakt mbushës i pasur me vitamina, kështu që gratë franceze e hanë pothuajse çdo ditë.

Ata besojnë në shijimin e gjërave të vogla - kënaqësitë gastronomike. Megjithatë, ata preferojnë të zgjedhin një lugë akullore organike sesa një donut me sheqer pluhur. A e shihni ndryshimin?

Ushqimet e përpunuara si patatinat, kikirikët e kripur dhe ushqime të tjera të padëshiruara duhet të eliminohen. Si zëvendësim të tyre përdorni arrat që kanë përfitime të shumta për trupin tonë, por edhe për humorin tonë.

Për ta bërë më të lehtë kalimin në këtë mënyrë jetese, rekomandohet që përgatitjen dhe konsumimin e vakteve ta ktheni në një lloj rituali dhe kohë për veten tuaj. Pra, gjatë vaktit pa shfletuar gazeta, pa shikuar TV dhe rrjete sociale. Me një detoksifikim online dhe një dietë të moderuar, nuk ka asnjë pengesë tjetër që mund t'ju pengojë drejt linjës së dëshiruar.

 

 

 

Video e ditës