Opozita e kryesuar nga Berisha është e bashkuar me partinë e grekëve në Shqipëri

Sali Berisha / Foto: EPA / ARMANDO BABANI

Po mblidhet opozita e drejtuar nga demokrati Sali Berisha për zgjedhjet vendore që do të mbahen në Shqipëri më 14 maj 2023.

Pas marrëveshjes me Partinë e Lirisë së Ilir Meta, Për një performancë të përbashkët, Berisha arriti një marrëveshje të tillë me Partinë për Bashkim dhe Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut Vangel Dule, përndryshe një parti e grekëve në Shqipëri.

“Së bashku shkojmë drejt triumfit zgjedhor. Një votë e dhënë lirisht do të rivendosë demokracinë në vend. Sipas marrëveshjes, Partia Demokratike nuk ka kandidatë të saj në bashkitë ku Partia e aleatit tonë Dule ka përcaktuar tashmë kandidatët e saj, bëri të ditur Berisha.

Më parë, partia e Dules dhe shoqëria greke “Omonia” përcaktuan kandidatët për kryetar bashkie në Finic, Dropul dhe Himarë, në pjesën jugore të vendit, të banuar kryesisht nga grekët.

Në Finic kandidat do të jetë kryetari aktual Leonida Kristo, në droppool, Thanas Maneka, ndërsa në Himarë, Fredi Bellari.

Leonida Kristo, e cila do të kërkojë për herë të dytë besimin, në zgjedhjet e fundit ishte e vetmja kandidate që fitoi postin e kryetarit të bashkisë në gjithsej 61 bashki, pjesa tjetër nga Partia Socialiste në pushtet, pasi opozita e bashkuar i bojkotoi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës