Britania do të kërkojë pengje të mbajtura nga Hamasi me fluturime vëzhgimi mbi Izrael dhe Gaza

Pengët e Hamasit/Foto: Screenshot/H

Britania ka thënë se do të fillojë fluturimet e vëzhgimit mbi Izrael dhe Rripin e Gazës në kërkim të pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

Ministria britanike e Mbrojtjes tha se avionët e vëzhgimit "do të jenë të paarmatosur, nuk do të kenë rol luftarak dhe do të kenë detyrën e vetme për të gjetur pengjet", raporton Sky News.

"Vetëm informacioni në lidhje me shpëtimin e pengjeve do t'u përcillet autoriteteve përgjegjëse për shpëtimin e pengjeve," tha ministria në një deklaratë, duke shtuar se fluturimet do të kryhen mbi Mesdheun lindor, duke përfshirë ato në hapësirën ajrore mbi Izraeli dhe Gaza.

Ministria e Mbrojtjes tha se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar "po punonte me partnerë nga i gjithë rajoni për të liruar pengjet, përfshirë shtetasit britanikë, të cilët u rrëmbyen" në sulmin e Hamasit të 7 tetorit.

“Siguria e qytetarëve britanikë është prioriteti ynë më i lartë”, tha Ministria Britanike e Mbrojtjes në një deklaratë.

Ushtria britanike dislokoi forcat e saj në Mesdheun lindor një javë pas sulmit të 7 tetorit, kur avionët e RAF dhe anijet e Marinës Mbretërore u dërguan në rajon.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË