Me koncert të korit akademik "Mirçe Acev", Qendra për Kulturë në Tetovë do të fillojë programin vjetor kulturor.

Qendra e Kulturës Tetovë/Foto: Sloboden Pechat

"75 vjet dashuri korale" titullohet koncerti i korit akademik "Mirce Acev" nga Shkupi, i cili do të mbahet në Qendrën kulturore "Iljo Anteski-Smok"-Tetovë të shtunën, më 2 mars, me fillim nga ora 19. Me këtë koncert nis edhe zbatimi i programit vjetor kulturor të këtij institucioni, i mbështetur nga Ministria e Kulturës.

“Na viziton kori akademik pas një pauze mbi dhjetë vjeçare. Besojmë se do të jetë një spektakël i madh për qytetin, duke pasur parasysh kapacitetin e korit dhe dirigjentit Jasmina Gjorgjevska. Kori akademik do të bashkëpunojë me artistë vendas, gjegjësisht kori i fëmijëve në Shkollën Shtetërore të Muzikës "Todor Skalovski-Tetoec" do të performojë nën dirigjentin Fotini Georgiadis - Kirov dhe shoqërimin e pianos", tha drejtori i SHF "Ili Anteski smok Tetovë". Qendra Vulnet Feizulahi.

Është një shfaqje skenike e pasur audio dhe vizuale me një performancë koncertale 90-minutëshe të dhjetëra kompozimeve të autorëve maqedonas dhe të huaj.

Qendra e Kulturës shpall një program të pasur kulturor vjetor.

“Këtë vit do të performojnë një numër i madh artistësh vendas dhe të huaj. Pas një pauze të gjatë dhjetëvjeçare, rok grupi tetovar Elita 5 do të ketë një koncert, do të ketë disa shfaqje dramatike, ekspozita individuale dhe kolektive, një koloni grafike, koncerte dhe shfaqje të shoqërive folklorike etj., tha Feizulahi.

Drejtori Feizulahi paralajmëroi edhe rikonstruksionin e objektit, gjegjësisht të pjesës së brendshme të sallës së madhe, furnizim me kondicionerë të nevojshëm sidomos në periudhën e verës, ku për shkak të temperaturave të larta në muajt korrik dhe gusht rrallëherë mbahen aktivitete në qendra e kulturës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës