Dërgimi i tankeve në Ukrainë nuk e zgjidh konfliktin, beson Erdogan

Rexhep Tajip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan / Foto: EPA-EFE/VLADIMIR SMIRNOV

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se dërgimi i tankeve në Ukrainë nuk do të sjellë zgjidhje për konfliktin.

“Nuk mund të them se besoj se dërgimi i tankeve është një hap drejt zgjidhjes së krizës ukrainase”, tha Erdogan për televizionin turk TRT.

Ai tregoi se pret që vendet perëndimore të mbështesin thirrjet e Ankarasë për negociata mes Rusisë dhe Ukrainës, raporton TASH.

Erdoğan vlerësoi se armatosja e Ukrainës është një "hap i rrezikshëm" që u sjell fitim tregtarëve të armëve.

Javën e kaluar, SHBA u zotua të dërgonte 31 tanke M1 Abrams në Ukrainë, ndërsa Gjermania konfirmoi se do të transferonte 14 tanke Leopard 2 në vend.

Norvegjia, Sllovakia, Britania e Madhe, Polonia dhe Franca janë zotuar gjithashtu të ofrojnë tanke të prodhimit perëndimor për Ukrainën.

Kievi pret që në raundin e parë të marrë deri në 140 tanke nga 12 vende.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës