Me një tingull çelësash, Italia i tha lamtumirë Julia dhe ngriti një zhurmë kundër dhunës

Një numër i madh njerëzish i dhanë lamtumirën Giulia-s përpara Bazilikës së Santa Giustina në qendër të Padovës - foto EPA, Nicola Fossella

Mijëra njerëz në Padova dolën në rrugë për të nderuar Giulia Cecchettin, vajzën 22-vjeçare të vrarë nga i dashuri i saj, por edhe për të ngritur bujë kundër dhunës ndaj grave në Itali, e cila zakonisht heshtet në vend me një traditë e fortë patriarkale.

Këmbana kundër dhunës – Foto Profimedia

Julia u vra vetëm disa ditë para se të përfundonte studimet e saj në biomjekësi. Fotoja e karriges së saj bosh në ditën kur vajza e re duhej të diplomohej, tronditi mbarë kombin.

Studentja u zhduk më 11 nëntor dhe trupi i saj u gjet një javë më vonë. Për vrasjen u akuzua partneri i saj Filippo Touretto, i cili është i ndaluar në Gjermani. Ai pranoi krimin dhe tha se nuk mund ta falte Julia për prishjen e marrëdhënies. Tani ai është në pritje të gjykimit në paraburgim në Itali.

Përshëndetje "Julia, ne të duam!" e shfaqur në bazilikën - Photo Profimedia

Ceremonia mortore në Padova u transmetua drejtpërdrejt në televizionin shtetëror. Babai i saj Gino u kërkoi italianëve që ta bënin funeralin e Giulia-s një pikënisje për të ndaluar vrasjet dhe çdo lloj dhune ndaj grave. Falja përfundoi me një zile masive të çelësave, si një thirrje simbolike për të mos heshtur dhunën.

Familja e të ndjerit – vëllai Davide, motra Elena dhe babai Gino – Foto EPA, Marco Albertini

Vrasja e Cecchettin ndezi protesta masive në të gjithë Italinë, duke detyruar Giorgia Meloni, kryeministrja e parë femër në historinë e Italisë, të zotohej publikisht se do të bënte gjithçka që mundi për të mbrojtur gratë, duke filluar me një fushatë në shkolla.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës