Një stuhi bore shkaktoi probleme në të gjithë Slloveninë, nën Triglav lartësia e mbulesës së borës është 1,5 metra

Stuhia e borës në BiH
Foto: YouTube

Stuhia e borës gjatë natës dhe mëngjesin e sotëm ka shkaktuar probleme në mbarë Slloveninë, ndërsa më së shumti borë ka në Kredaricë afër Triglavit, ku ka rënë një metër e gjysmë borë, kështu që tani trashësia e mbulesës së borës në atë vend është 180 centimetra.

Siç njofton agjencia sllovene e lajmeve STA, për shkak të borës në disa rrugë ka ndërprerje të pjesshme të qarkullimit, ndërsa për shkak të stuhisë së fortë është mbyllur pjesa e autostradës nga Primorska në Lubjanë, ndërmjet Kastelecit dhe Kozinës.

Një sasi e madhe bore ka rënë në rajonet e Notranjska dhe Kočevska, si dhe në pjesë të Sllovenisë qendrore, ndërsa nuk ka mbulesë bore vetëm në disa pjesë të Gorenjskës, raporton portali 24ur.com.

Në kryeqytetin e Lubjanës, lartësia e mbulesës së dëborës është katër centimetra

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës