Droga vdekjeprurëse "zombie" ka mbërritur në rajon: mbidozat e para janë regjistruar në Kroaci

Droga e rrezikshme e njohur për të rinjtë amerikanë si droga zombie "fentanil" nuk është më vetëm një problem amerikan. Ajo tashmë është shfaqur në mesin e qytetarëve të huaj dhe turistëve në Kroaci, tha Krunoslav Çapak, drejtor i HZJZ.

Fentanili medicinal ekziston në Kroaci. Përdoret për dhimbje të forta në fazën terminale të sëmundjes. Është përshkruar sipas një protokolli të rreptë, të veçantë.

"Nuk ka prodhim dhe shpërndarje të paligjshme të fentanilit në Kroaci." Deri më tani nuk ka pasur konfiskim dhe ajo që ka ndodhur në disa raste është keqpërdorimi i fentanilit të prodhuar ligjërisht, i cili përdoret si ilaç”, ka shpjeguar Zheljko Petkoviq, ndihmësdrejtor i OBSH-së.

Konsiderohet si ilaçi më vdekjeprurës sepse edhe sasitë më të vogla janë të rrezikshme. Është një opioid sintetik dhe fentanili është 50 herë më i fortë se heroina, thotë ai. Dnevnik.hr.

“E keni parë rastin e fundit dhe ka dyshim se është rezultat i konsumimit të asaj lloj droge, por ne ende nuk e kemi sekuestruar atë lloj droge, por nuk duhet të ikim nga ajo në një të ardhme të afërt që ne. do të ketë edhe sekuestrime të asaj lloj droge”, tha ai Nikola Milina, shef i policisë.

Tregu i drogës në pjesën tjetër të botës është i mbushur me fentanil, ndaj këshillon të rinjtë ministri Willy Berosh.

“Dëgjuam informacione alarmante për rrezikun e tij. Prandaj ftoj të gjithë të rinjtë dhe ata që do të kenë mundësi ta përdorin këtë ilaç, është jashtëzakonisht i rrezikshëm dhe duhet shmangur fare”, tha ai.

Është një ilaç ku edhe sasitë minimale janë fatale.

“Me fentanilin e prodhuar ilegalisht, që gjendet më së shumti në pluhur, mund të gjendet edhe në tableta, problemi është se nuk dihet në çfarë koncentrimi përdoret. Nëse bëhet fjalë për një gram fentanil, prej tij mund të bëhen 600 doza, të cilat një i varur mund t'i përdorë”, shpjegoi Zeljko Petkovic.

Të varurit shpesh e konsumojnë atë me droga të tjera – duke mos ditur se cila është doza e kërkuar. Nuk është për t'u habitur sepse numri i vdekjeve në Amerikë nga fentanili ka arritur përmasa historike - në vetëm një vit 100.000 njerëz vdiqën nga droga e rrezikshme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës