Qeveria sllovene do t'ua kthejë paratë qytetarëve dhe do të heqë gjobat për shkeljen e masave për COVID-XNUMX

Kovid Slloveni
Njerëzit ecin në qendër të Lubjanës, Slloveni / Foto: EPA-EFE / IGOR KUPLJENIK

Qeveria e Sllovenisë ka vendosur t'u kthejë paratë qytetarëve dhe të anulojë gjobat e vendosura për shkeljen e rregullave gjatë bllokimit për shkak të koronavirusit.

Një nga shembujt dhe simbolet e mënyrës mizore në të cilën autoritetet vendosën kufizime për koronavirusin është një dërgues nga Lubjana, i cili u gjobit me 400 euro. Gjatë orarit të punës ai ulej në shkallët përballë kishës për të pushuar dhe për të ngrënë burek. Më pas policia iu afrua dhe e ndëshkoi për heqjen e maskës. Tani ai dërgues do t'i marrë paratë e tij dhe do të pastrohet rekordi i tij i policisë.

E njëjta gjë vlen edhe për më shumë se 60.000 sllovenë të tjerë që shkelën masat kundër Covid.

Policia ka shqiptuar gjoba në vlerë prej afro 6 milionë euro në një periudhë më të gjatë se dy vjet. Por që nga kjo javë hyn në fuqi ligji për kthimin e këtyre parave.

Kthimi i parave ishte një nga premtimet e kryeministrit Robert Golob përpara se Lëvizja e Lirisë e qendrës së majtë të zgjidhej vitin e kaluar. Administrata e mëparshme e krahut të djathtë, e udhëhequr nga ish-kryeministri Janez Jansha, vendosi kufizime të rënda për lirinë e lëvizjes dhe grumbullimit.

Në vende të ndryshme, sllovenët nuk lejoheshin të udhëtonin jashtë zonave të tyre lokale dhe u vendosën shtetrrethimi gjatë natës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës