Sllovakia nuk do të dërgojë më ndihmë ushtarake në Ukrainë

Flamuri sllovak/ Foto: Aleksey Butenkov / Alamy / Alamy / Profimedia

Ministri sllovak i Mbrojtjes Robert Calliniak informoi Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, se vendi i tij nuk do të dërgojë më armë dhe municion në Ukrainë, tha Ministria e Mbrojtjes e Sllovakisë.

Ministri sllovak i Mbrojtjes Robert Kaliniak u takua me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg në Bruksel dhe me atë rast e informoi për përfundimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën nga magazinat e Forcave të Armatosura Sllovake”, tha Ministria e Mbrojtjes e Sllovakisë, transmeton Tass.

Megjithatë, Sllovakia do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën me një gamë të gjerë ndihme humanitare dhe mbështetje teknike, përdorimi i të cilave nuk çon në vdekje, thuhet në njoftim, duke shtuar se vendimi i ri i qeverisë sllovake respektohet nga vendet partnere të NATO-s.

Vendimi për të ndaluar dërgesat e ndihmës ushtarake shtetërore për Ukrainën u mor nga qeveria e kryeministrit sllovak Robert Fico, i cili mori detyrën më 25 tetor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës