Sllovakia mbështet kandidaturën e Mark Rutte për Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s

Peter Pellegrini - Foto EPA, Jakub Gavlak

Presidenti i Sllovakisë, Peter Pellegrini, tha sot se Bratislava mbështet kandidaturën e Mark Rutte për Sekretar të Përgjithshëm të NATO-s.

Pellegrini tregoi se Sllovakia kishte preferuar më parë një kandidat "gjeografikisht më të afërt" nga Evropa Qendrore dhe Lindore, si presidenti rumun Klaus Iohannis, por tani mbështet Rutte.

Pas diskutimit të fundit me Mark Rutte dhe konsultimeve me qeverinë e tij, Sllovakia mund ta imagjinojë Rutten në krye të NATO-s, theksoi Pellegrini.

Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania mbështesin Rutte si pasues të Stoltenberg, i cili do të japë dorëheqjen në tetor. NATO i merr vendimet unanimisht, prandaj çdo kandidat duhet të marrë mbështetjen e të 32 shteteve anëtare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës