“Shtypi i Lirë”: Banditë “lëndojnë” rëndë idenë e protestës

Edicioni i shtypur i “Shtypi i Lirë” sjell:

 

Kronikë

Demonstruesit goditën policët: I dhunshëmthërrimet e “lëndojnë” rëndë idenë e protestës

- Incidenteve u parapriu protesta kundër “propozimit francez” për “ruajtjen e identitetit dhe gjuhës” që nisi para Qeverisë, vijoi para Ministrisë së Jashtme dhe përfundoi para Kuvendit. Njëqind protestues të rinj, përfshirë ata me kapuç në kokë, shkatërruan gardhin dhe filluan të gjuajnë me gurë në ndërtesën e parlamentit, dhe mjete piroteknike, si dhe një koktej molotov, u hodhën në drejtim të policisë.

 

Filloi mbledhja e grupit të punës në Klubin e Deputetëve: Propozimi francez nën shqyrtimin e partive parlamentare

- Çështjet e identitetit dhe gjuha maqedonase tashmë janë të mbrojtura dhe nuk janë pjesë e propozimit francez, vlerëson LSDM. Opozita VMRO-DPMNE dhe treshja e partive më të vogla në pushtet DS, DOM dhe LDP me kërkesa specifike për ndryshimin e kornizës së negociatave pikërisht në sferën e çështjeve të gjuhës dhe identitetit.

 

Ekonomia

Ribalancimi i plotësuar i buxhetit i kthehet Kuvendit: Likuiditeti i ESM-së do të mbrohet me një kredi prej 100 milionë eurosh

- Në Kuvend është paraqitur një projektligj që duhet të miratohet pas një procedure të shkurtuar për një kredi prej 100 milionë eurosh për ruajtjen e likuiditetit të ESM në kushtet e krizës energjetike.

 

Drita

Kryeministri Rama njoftoi një “zbulim të madh” të kompanisë Shell: Nafta shqiptare do të zgjidhë problemet energjetike të gjithë Europës!?

-Kryeministri Rama dhe ministri Baluku pretendojnë se në vendburimin e Shipragut në Shqipëri janë zbuluar rezerva të mëdha nafte dhe gazi, ndonëse kjo ende nuk është konfirmuar nga Shell, e cila ka investuar qindra milionë dollarë dhe dhjetë vjet në kërkime.

 

Sport

Futboll, Champions League, Kualifikimi, Raundi 1: Kroatët tashmë e kanë shpallur Skupin si rival të sigurt të Dinamos

- Gotse Sedloski, një nga legjendat e Dinamos, udhëhoqi Shkupin drejt një triumfi të sigurt ndaj Lincoln (3-0) në ndeshjen e parë kualifikuese dhe është favorit i madh para ndeshjes së dytë. Fituesi i kësaj dyshe do të jetë kundërshtari i Dinamos në turin e dytë. Mediat kroate, kryesisht për shkak të Sedlloskit, janë të interesuara për këtë dyluftim.

 

Mopërik

Njeriu mund të bëhet viktimë e gjykimeve të tyre:  Kur dhe pse peshkaqenët sulmojnë njerëzit?

– Peshkaqeni gjykon gabimisht se njeriu është diçka që ai ha zakonisht. Pasi peshkaqeni e shijon, kupton se nuk është ushqimi i tij i zakonshëm dhe më pas e lë të shkojë.

 

Në seksionin Debat lexoni kolonat e Miroslav Gërçev, Marin Gavrilovski, Boshko Jakshiq...

 

Video e ditës