'Shtypi i lirë' në votimin në Londër: Pjesëmarrja e dobët e diasporës në Britani

Një qendër votimi në ambasadën e Maqedonisë në Londër/ Foto: Sloboden Pechat/ Borjan Bojçev

PN: Ambasada e Maqedonisë në Londër thotë se si arsyeja kryesore për pjesëmarrjen e ulët të qytetarëve maqedonas mund të përmendet fakti që e marta ishte ditë pune në Britani.

Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale në të cilat votoi diaspora maqedonase në Britaninë e Madhe dhe Irlandën e Veriut të martën kaloi në mënyrë paqësore dhe me pjesëmarrje të ulët. Edhe pse ishin gjithsej 87 votues të regjistruar, pak prej tyre erdhën për të votuar.

Dita e martë që ishte ditë pune në Britaninë e Madhe ishte ndoshta arsyeja e pjesëmarrjes së ulët të qytetarëve maqedonas. Pothuajse të gjithë votuesit që kanë ardhur për të votuar jetojnë në afërsi të Ambasadës së Republikës së Maqedonisë së Veriut në Londër, kështu që nuk e kanë pasur problem të dalin nga vendi i punës.

Sipas punonjësve të Ambasadës, është problematike që ata që jetojnë më larg nga Londra të vijnë dhe të votojnë, pikërisht sepse këtë vit zgjedhjet në Maqedoni mbahen të mërkurën (e martë për diasporën).

Moti i zymtë dhe me shi, për të cilin njihet Britania, mund të ketë qenë një arsye shtesë pse qytetarët maqedonas në Britani nuk e ushtronin të drejtën e votës.

Ka pasur disa raste të qytetarëve që kanë harruar të regjistrohen për të votuar dhe kur kanë ardhur në ambasadë kanë kuptuar se kanë bërë një gabim. Por nëse kthehen në Maqedoni do të mund të votojnë në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës