Free Press: Një vendim historik i Kishës Ortodokse Serbe

Në botimin e shtypur të “Shtypit të Lirë” mund të lexoni:

 

Kronikë

Vendimi historik i Kishës Ortodokse Serbe: KOS pranoi unitetin kanonik me KOM-OA

- Me vendosjen e unitetit mbi baza kanonike dhe në kushte të vlefshmërisë së rendit kanonik të gjithë hapësirës së Kishës Ortodokse Serbe, dialogu për të ardhmen dhe statusin përfundimtar përfundimtar të dioqezave në Maqedoninë e Veriut nuk është vetëm i mundur, por gjithashtu të përshtatshme, legjitime dhe reale, tha KOS.

 

VMRO-DPMNE kërkon të rishikohet aftësia e kryetarit për të kryer funksionin: Xhaferi mund të marrë vetëm vërejtje publike për sharje

Sipas zgjidhjeve aktuale ligjore, nëse një deputet raporton dhe dorëzon prova në Komisionin për Shkelje të Kodit, Xhaferi me aq sa mundet do të marrë vërejtje publike. Deputetët nuk mund të vënë në dyshim aftësinë e tij për të kryer funksionin.

 

Kaos në kopshtet e Shkupit: Karposhi nuk tërhiqet, ministritë nuk veprojnë

-Pasi Karposhi kërkoi që deri më 10 qershor të lirohen të gjithë fëmijët nga çerdhet që nuk jetojnë në atë komunë, 200 fëmijë do të qëndrojnë në shtëpi vetëm nga Gjorçe Petrovi, ku gjithsesi kanë nevojë për përkujdesje 500 fëmijë. Në Gjorçe Petrov nuk kanë staf, dhe nuk kanë mundësi për më shumë punësim.

 

Ekonomia

Profesor Goce Taseski shpjegon se si kemi humbje të ujit prej 70%: Ka ujëmatës të dëmtuar, rrjedhje tubash, fatura paushall…

- Problemet nuk do të vijnë - vetëm 30 për qind e ujit të lëshuar është i ngarkuar, kurse rryma është më e shtrenjtë. “Drejtorët duhet të vlerësohen nëse mund të zvogëlojnë humbjet, siç bëhet në vendet e Evropës Perëndimore”, tha Taseski.

 

Drita

Reagimi ndaj sjelljes agresive të Rusisë: Edhe Zvicra neutrale po afrohet me NATO-n

- Paelvi Puli, shef i politikës së sigurisë në Ministrinë e Mbrojtjes në Bernë, shpjegon se "neutraliteti nuk është qëllim në vetvete, por një mekanizëm për të rritur sigurinë e Zvicrës".

 

Sport - Hendboll: Vardari fitoi Kupën, këtë sezon dominon rivalin

Finalja e Kupës së Maqedonisë ishte një tjetër duel i ashpër mes rivalëve të mëdhenj Vardar dhe Europharm Pelister, ku kuqezinjtë mbrojtën trofeun. Ky ishte dueli i gjashtë këtë sezon mes rivalëve të zemëruar. Rezultati është tre fitore për Vardarin, dy për Europharm Pelisterin dhe një barazim

 

Felton: Vrasja në Marsejë, VMRO Mikhailoviste dhe Nazistët

 

Mozaik

Billboard Music Awards 2022: Olivia Rodrigo me shtatë çmime, Kanye West me gjashtë

Ngjarja e madhe muzikore, Billboard Music Awards, u zhvillua të dielën, ku fituesit e tjerë festuan me duart plot statuja në mungesë të artisteve më të vlerësuara, Olivia Rodrigo në turne dhe Kanye West për shëndetin mendor.

Princi Charles është më i përgatituri, Princi William më i popullarizuari: Çfarë do të ndodhë me Mbretëreshën Elizabeth II?

Pallati Buckingham do të jetë i hapur për turistët dhe anëtarët joaktivë të familjes mbretërore do të duhet të gjejnë punë, Rolls-Royce dhe Bentley do të zëvendësohen me makina elektrike, këto janë vetëm disa nga hipotezat e njohura.

Video e ditës