“Shtypi i Lirë”: VMRO-DPMNE e refuzoi propozimin francez në Kuvend, partitë e vogla e kushtëzojnë

Edicioni i shtypur i “Shtypi i Lirë” sjell:

 

Kronikë

Kryeministri kërkon mbështetje për versionin e modifikuar: Propozimi francez në Kuvend u refuzua nga VMRO-DPMNE, ato të voglat partitë e kushtëzojnë

Pritet që në seancën e sotme Qeveria të marrë vendim për dorëzimin e informacionit për propozimin e modifikuar francez në Kuvend, pas së cilës deri në fund të javës do të caktohet seancë plenare, në të cilën deputetët do të duhet të diskutojnë për informacionin dhe arritjen e përfundimeve.

 

Publiku ekspert është skeptik ndaj paketës së negociatave të ofruara: Duke refuzuar francezët, le të luftojmë për një propozim më të mirë

– Protokolli, i cili ende nuk është i disponueshëm për publikun, mbetet pjesë e kuadrit të negociatave. Temat historike mbeten në tavolinë dhe komisioni i përzier i ekspertëve për çështje historike dhe arsimore merr shumë më tepër presion për rezultate - argumentojnë ekspertët.

 

Reagimet ndaj propozimit francez: Brukseli e mirëpret propozimin, Shtetet e Bashkuara dialogun, Bullgaria gëzohet

- Propozimi i rishikuar francez mundëson fillimin e negociatave me BE-në, beson Komisioni Evropian. Falë punës së presidencës franceze, e cila përfundoi misionin e saj javën e kaluar, ne kemi bërë përparim të madh në këtë çështje, tha një zëdhënëse e KE-së.

 

Ekonomia

Kreshnik Bekteshi, Ministër i Ekonomisë: Tarifat e bllokut janë solidaritet me familjet më të rrezikuara

Nuk mund të subvencionohen amvisëritë me të ardhura nga 2.000 deri në 10.000 euro në muaj, e disa me të ardhura që nuk i kalojnë 600 euro, thotë Bekteshi.

 

Drita

Detajet fillestare të hetimit nga Danimarka: Masakra e qendrës tregtare të Kopenhagës nuk është një akt terrorizmi

- Një i ri danez i armatosur me pushkë plagosi për vdekje një djalë dhe një vajzë 17 vjeç, si dhe një shtetas rus 47 vjeç, i cili jetonte në Danimarkë.

 

Sport

Lojërat Mesdhetare: Bronzi për Georgievskin, rekorde për Ivanovskin dhe Stojanovskin

- Taekwondosti Dejan Georgievski fitoi medaljen e bronztë në Oran të Algjerisë, por nuk doli në gjysmëfinale për shkak të virusit të stomakut. Atleti Dario Ivanovski theu rekordin maqedonas në 5.000 metra dhe notari Andrej Stojanovski vendosi rekord kombëtar në disiplinën 50 metra, shpinë.

 

Shëndeti

Mish i grirë, fasule, akullore... kujdes nga helmimet ushqimore këtë verë

- Helmimet më të shpeshta nga ushqimi janë për shkak të kontaminimit me norovirus, pasuar nga bakteret, ndër të cilat salmonela shquhet si shkaktari më i zakonshëm bakterial i helmimit nga ushqimi.

 

Mopërik

Shfaqje eklektike e grupit amerikan në Shkup: Tivery Corporation e çoi audiencën në eufori absolute

– Mijëra fansa u kënaqën nga spektakli i vërtetë i tingullit dhe i kërcimit të formacionit të fuqishëm shumë anëtarësh të grupit.

 

Takimi me Katerina Vasileska, shefe e “ushqimit me emër e mbiemër”: Turizmi nuk bëhet me stinë, pa kuratorë dhe pa ushqime autentike vendase 

- Në kulmin e krizës së koronës, Kate humbi punën dhe për t'ia dalë mbanë muaj pas muaji, përveshi mëngët dhe filloi të gatuajë produkte maqedonase të bëra vetë, nga ajvari deri te ëmbëlsirat e zimnikët e ndryshëm. Por jo çdo lloj. Bëhet fjalë për produkte autentike nga klima e saj, nga të cilat, thotë ai, nxirret dita e Argatit prej njëmijë denarë. Por nëse digjeni, shkurtoni, puna kalon…

Video e ditës