Bukë e ëmbël e kokosit: E shkëlqyeshme për mëngjes, meze të lehtë ose darkë

Foto: Wikimedia Commons

Është i shkëlqyeshëm për mëngjes, meze apo darkë dhe mund ta konsumoni vetëm ose me lyerje sipas dëshirës. Dashamirët e arrës së kokosit do të kënaqen vërtet me këtë bukë të ëmbël.

Përbërësit:

- 2,5 gota miell
- 2 lugë çaji pluhur pjekje
– 1 filxhan sheqer pluhur
- 1 lugë çaji kanellë
- 150 gram kokos
- 300 ml qumësht
- 2 vezë
- 1 sheqer vanilje
- 75 gram gjalpë

përgatitja:

1. Miellit të situr i shtojmë pluhurin për pjekje, sheqerin pluhur, kanellën dhe kokosin dhe i përziejmë mirë të gjithë përbërësit.

2. Në një enë tjetër vendosim vezët, i rrahim mirë, shtojmë qumështin dhe sheqer vaniljen, më pas shtojmë ngadalë masën e thatë për bukën. E rrahim mirë aditivin e brumit, shkrijmë gjalpin dhe në fund e shtojmë në masë. Është e rëndësishme që masa të jetë e kombinuar mirë.

3. Transferoni masën në një tepsi të lyer me yndyrë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës