Shkupianët bëjnë shaka: Punëtorët bënë kontrollin e syve, po drejtojnë rreshtin e shtrembër të pemëve në bulevardin Metropolitan Teodosij Gologanov

Foto: Dragan Mitreski

Punëtorët nga kompania “Bauer”, e cila po kryen rikonstruksionin e bulevardit Metropolitan Teodosij Gologanov, sot po mundohen të korrigjojnë punën që kanë bërë gabim. Pasi “Sloboden Pechat” javën e kaluar njoftoi se pas gjashtë muajsh rikonstruksion, qytetarët u asfaltuan trotuare dhe bordurë të shtrembër rreth pemëve, po përpiqen me të gjitha forcat të drejtojnë vijën e pemëve.

Shkupianët tashmë po bëjnë shaka në rrjetet sociale se punëtorët në ndërkohë kanë bërë një kontroll të syve, por për fat të keq puna nuk është shaka, aq më tepër që vitin e fundit janë bërë më shumë gabime gjatë rindërtimit të rrugëve përreth Shkupit. nga kompani të ndryshme ndërtimi.

Foto: Dragan Mitreski

Rikonstruksioni i bulevardit është duke vazhduar tash e gjysmë viti, duke tejkaluar afatin prej pesë muajsh të paralajmëruar nga kryetarja Danela Arsovska me fillimin e punimeve dhe këtë fundjavë është mbyllur plotësisht për qarkullim për disa orë. Në këtë rrugë u vendos për herë të parë kanalizimi atmosferik, u zëvendësua rrjeti i vjetër dhe i rrënuar i ujësjellësit, i cili mori më shumë kohë për t'u përfunduar. Me rikonstruksionin, siç është premtuar, duhet të ndërtohen shtigje të reja për këmbësorë dhe biçikleta, si dhe korsi shtesë për biçikleta në rrugë.

Kaosi i trafikut në qendër të qytetit vazhdon prej shumë kohësh për shkak të punimeve të ndërtimit. Bllokimi u shtua edhe më shumë pasi nisi rikonstruksioni i rrugës Leninova, e cila po rinovohet në kryqëzimin me këtë bulevard me Partizanskën.

 

Pas gjashtë muajve të rindërtimit të “Metropolitan Teodosij Gologanov”, qytetarët u asfaltuan trotuare dhe shtrembëruan bordurat përreth pemëve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës