Një burrë nga Shkupi ka vjedhur celularë në një butik dhe në autobus

MBARIKUESI TELEFONIT
Celular me karikues / Foto ilustruese / Unsplash / Andreas Haslinger

Prokuroria themelore publike në Shkup ka iniciuar procedurë kundër një 43-vjeçari nga Shkupi, i cili dyshohet se ka kryer tri vepra penale - Vjedhje e rëndë nga neni 236 paragrafi 1 pika 3 të Kodit Penal.

Gjatë procedurës paraprake është siguruar dëshmi se i dyshuari me datë 20 dhe 26 tetor 2022 në një dyqan veshjesh në Qendrën Tregtare të Qytetit në Shkup ka përfituar nga pakujdesia e dy femrave dhe i ka vjedhur celularët – njëri prej 20.000. tjera në vlerë prej 77.000 denarë, thonë nga prokuroria.

Por, më 23 mars të këtij viti, i dyshuari ka shfrytëzuar turmën në autobusin e qytetit i cili lëvizte në bulevardin "Metropolitan Teodosij Gologanov" dhe nga xhepi i një pasagjeri ka marrë një celular në vlerë prej 20.000 denarë.

Duke vlerësuar se ekziston rreziku i arratisjes së të dyshuarit, prokurori publik kompetent në Gjykatën Themelore Penale Shkup ka dorëzuar propozim për caktimin e masës së paraburgimit. Gjykata ka pranuar propozimin dhe ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 8 ditësh, shtoi JO.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës