Vendet skandinave do të thellojnë bashkëpunimin në fushën e sigurisë të motivuar nga agresioni rus

Foto: EPA-EFE/Terje Bendiksby / POOL NORWAY OUT

Pesë vendet skandinave njoftuan se duan të ndërtojnë bashkëpunim edhe më të ngushtë në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes në të ardhmen, dhe pushtimi rus i Ukrainës i shtyu ata ta bëjnë këtë, raportoi DPA.

"Ne besojmë se ndërveprimi nordik është më i rëndësishëm se kurrë në këto kohë," tha kryeministri norvegjez Jonas Gare Store sot pas një takimi me kolegët e tij në Oslo. Pesë liderët ranë dakord të udhëzojnë ministrat e mbrojtjes dhe të jashtëm të vendeve të tyre që të rishikojnë të gjitha fushat e politikës së sigurisë për të parë nëse ne mund të thellojmë dhe maksimizojmë interesat tona të përbashkëta”, tha ai.

Në takim u diskutua edhe për procesin e anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO, çështjet klimatike dhe bashkëpunimin energjetik.

Kancelarja gjermane Olaf Scholz ai u bashkua me kryeministrat e Norvegjisë, Suedisë, Finlandës, Danimarkës dhe Islandës për një pjesë të bisedimeve. Qeveria gjermane është përpjekur prej muajsh të krijojë një partneritet më të ngushtë me vendet nordike për të reduktuar varësinë nga importet e gazit rus. Norvegjia është bërë furnizuesi më i rëndësishëm i gazit të Gjermanisë pasi furnizimet e gazit rus ranë ndjeshëm në qershor.

Sot më vonë Scholz do të udhëtojë për në Suedi, ku nesër në mëngjes do të ketë një takim me kryeministren Magdalena Andersson.

Video e ditës