Skandal në Serbi: Futbollistëve iu ofruan ryshfet para breshërisë së Superligës

Foto: FK Inđija

Në futbollin serb herë pas here mund të shfaqet ndonjë skandal, kështu është edhe tani.

Tashmë në qendër të vëmendjes janë futbollistët e Inxhias të cilët kanë raportuar se kanë marrë ryshfet para breshërisë për një vend në Superligën e Serbisë kundër Radniçki Nishit. “Klubi Sportiv”.

Raportet nga futbollistët i janë dorëzuar zyrtarit për integritet, autoriteteve në Federatën e Futbollit të Serbisë dhe Prokurorisë. Dokumenti detajon ofertat që kanë marrë futbollistët.

Ekipi i parë i Indzhia shkroi emrat dhe mbiemrat e njerëzve që u përpoqën t'i korruptonin me ofertat e turpshme.

I gjithë dokumentacioni është dorëzuar në institucionet e nevojshme dhe tani pritet përfundimi. Kujtojmë, Inxhija fitoi 3:1 në ndeshjen e parë në shtëpi, por humbi 3:0 në ndeshjen e kthimit në Nish dhe humbi mundësinë për të qenë pjesë e garës më të fortë në Serbi.

Ky skandal vjen para sezonit në të cilin Serbia pa ecuri sipas koeficientit të klubit në Evropë dhe mori pjesëmarrëse direkte në fazën e grupeve të Champions League ku do të shohim Crvena Zvezda sezonin e ardhshëm.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës