Skandal në SHBA: Vitin e kaluar nënshkroi kontratë 340 milionë dollarë, ndërsa tani dështoi në testin e dopingut

Fernando Tatis Jr./Foto: EPA-EFE/CAROLINE BREHMAN

Ylli i bejsbollit, Fernando Tatis Jr. (23) shkaktoi një skandal në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pasi dështoi në një test dopingu, i cili i dha një dënim të pabesueshëm.

Tatis Jr nënshkroi një kontratë 14-vjeçare me vlerë 340 milionë dollarë me San Diego Padres vitin e kaluar, por dështoi në një test dopingu dhe u pezullua për 80 ndeshje.

Gjatë një kontrolli rutinë dopingu, u konstatua se Tatis Junior ka përdorur "Klostebol", e cila është në listën e substancave të ndaluara, të cilat Agjencia Botërore Antidoping e konsideron se mund të "rrisë performancën e sportistit".

– Kam pasur një infeksion mykotik dhe kam marrë një ilaç që përmban substancën e përmendur. Nuk e bëra me qëllim. Duhet të kisha kontrolluar përpara se të përdorja ilaçin, nuk e bëra dhe është faji im. Dua të kërkoj falje për të gjithë organizatën e San Diego Padres, për shokët e skuadrës, për tifozët. Nuk kam asnjë justifikim për gabimin e bërë. Thjesht dua që të gjithë ta dinë se nuk do të tradhtoja kurrë, e dua këtë sport - tha Tatis junior.

Për shkak të pezullimit, Tatis Juniors do të mungojë në 42 ndeshjet e mbetura të sezonit të rregullt këtë sezon si dhe 32 ndeshje sezonin e ardhshëm.

Fernando Tatis Jr ka lindur në Republikën Domenikane dhe luan në San Diego që nga viti 2019. Ai goditi 42 vrapime në shtëpi sezonin e kaluar dhe përfundoi i treti në votimin e MLB MVP.

Video e ditës