Skandal në Kroaci: Një profesor në një ekskursion hyri fshehurazi në dhomën e një nxënëseje dhe i filmoi duke fjetur

Policia kroate / Foto: MPB

Një mësues 52-vjeçar i shkollës së mesme në një ishull kroat u raportua për filmim të paautorizuar dhe ngacmim seksual – ai u arrestua dhe një gjykatës lëshoi ​​një urdhër ndalimi dhe ndalim për të vendosur kontakte me dy studente. Ai aktualisht është i lirë, shkruan Slobodna Dalmatia.

Sipas "Dalmatia falas“, fillimisht drejtoresha e shkollës së mesme ka shkuar në polici dhe i ka njoftuar se prindërit e fëmijëve kanë kontaktuar me të. Kontestohet udhëtimi i gjimnazistëve në një ekskursion në Itali nga data 3 deri në 6 maj, kur një gjimnaziste denoncoi se mësuesja e ngacmonte seksualisht.

“Një studente tjetër ka ardhur bashkë me prindërit e saj dhe ka denoncuar në polici se profesori i ka filmuar në ekskursion pa leje. “Ai ka hyrë në dhomën e hotelit rreth orës gjashtë të mëngjesit dhe ka fotografuar atë dhe shokët e saj të klasës derisa ishin duke fjetur në shtretërit e tyre dhe më vonë ua ka treguar fotot që ka bërë”, tha policia.

Profesori me këto dy kallëzime penale është dërguar në Prokurorinë Komunale të Shtetit, por pas marrjes në pyetje është liruar me masa sigurie.

Gazetarët kroatë thonë se përpjekjet e tyre për të zbuluar nëse profesori është suspenduar apo nëse punon ende në shkollë kanë qenë të pasuksesshme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës