Skandali i Euroligës: Basketbollisti grek pezullohet për dy vjet

Foto: Pamja e ekranit

Basketbollisti grek Konstantinos Mitoglu që luajti për disa skuadra të Euroligës, një vit më parë dështoi në testin e dopingut, ndërsa sot në mediat greke raportohet se është pezulluar për dy vite e gjysmë.

Në trupin e Mitoglu, pas analizave, në trupin e tij janë gjetur gjurmë të një lënde të ndaluar për përdorim.

Për gjithçka që i ndodh, basketbollisti fajësoi mjekun që e bindi se pilulat ishin të lejuara.

“Mjeku im më bindi se tabletat nga Rusia do të më ndihmojnë shumë. Më dha një serum të pastër dhe më tha se do të më pastronte trupin. Përveç trajtimit të lëndimit dhe rritjes së aftësive të mia fizike, trajtimi synonte edhe rritjen e libidos. Ajo më shkatërroi jetën padyshim”, tha greku.

Mitoglu luajti për Panathinaikos nga viti 2017 deri në vitin 2021 për sezonin e fundit të karrierës së tij për ta kaluar në Olimpia nga Milani. Greku ka të drejtë të ankohet në Gjykatën Sportive të FIBA-s.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës