Skandal në Mal të Zi: Një vaterpolist dështoi në testin e dopingut, do të mbetet pa performancë në Lojërat Olimpike

Foto: EPA-EFE / KIYOSHI OTA

Vaterpolist malazez, Aleks Ukropina dështoi në një test dopingu dhe për këtë arsye do të humbasë Lojërat Olimpike në Paris verën e ardhshme dhe do të jetë jashtë pishinës për një kohë të gjatë.

Vaterpolisti mëngjarash është testuar më 21 janar, pak para fillimit të përgatitjeve për Kampionatin Botëror. Sipas informacioneve të mediat malazeze ra në një inhalator.

Gjithashtu, siç rezulton, ai nuk ka kërkuar mostër “B”, por ka pranuar fajin dhe deri në fund të muajit do të duhet të japë një shpjegim se si e ka konsumuar këtë lëndë të paligjshme.

Informacioni se Ukropina ka rezultuar pozitive për Malin e Zi është transmetuar pas çerekfinales kundër Spanjës në Doha dhe për këtë ka qenë në tribuna për ndeshjet me Greqinë dhe Hungarinë. Dënimi minimal për një shkelje të tillë është gjashtë muaj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës