Qyteti: Investitorët po kthehen në Turqi

Foto: MIA

Investitorët që janë larguar masivisht nga Turqia gjatë viteve të fundit mund të duan të fillojnë të kthehen, sipas raportit të fundit të Citi, raporton "SEE.biz.eu".

Pas më shumë se gjysmë dekade zhvlerësimi dramatik të monedhës, shterrimit të rezervave valutore dhe politikës monetare joortodokse, ekonomia e Turqisë është copëtuar nga grindjet. Shifrat zyrtare për muajin prill tregojnë se inflacioni në vendin prej 85 milionë vendesh është në rreth 70%, turqit po luftojnë për të përballuar mallrat bazë dhe lira ka humbur rreth 81% të vlerës së saj ndaj dollarit që nga kjo kohë në 2019.

Duke ushtruar kontroll të rreptë mbi bankën qendrore, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka refuzuar të rrisë normat në vitet e fundit, duke i quajtur ato "nëna e të gjitha të këqijave" dhe duke këmbëngulur, në kundërshtim me ortodoksinë ekonomike, se ulja e tyre është një mënyrë për të ftohur inflacionin - duke i dhënë fund me të kundërtën. Ekipet e reja ekonomike dhe të bankës qendrore të rreth një viti më parë duken të përkushtuar për të kthyer fatin e Turqisë, sado i dhimbshëm të jetë procesi. Dhe investitorët po e marrin parasysh.

"Lëvizja e autoriteteve drejt normalizimit të politikës ka nxitur interesin e investitorëve në asetet turke," thuhet në raportin e Citi.

Marrja e lëvizjeve të duhura të politikave në këto fusha do të jetë kritike për "dukshmërinë makroekonomike, forcimin e ndjenjës së investitorëve dhe tërheqjen e flukseve hyrëse të kapitalit të cilësisë së lartë", tha banka.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës