Të gjitha pyetjet u mbyllën, në pritje të përgjigjes së Alternativës

Arben Taravari / Foto: “Shtypi i Lirë” / Dragan Mitreski

Të gjitha pyetjet u mbyllën, në pritje të përgjigjes së Alternativës

Pakoja e zgjidhjeve kadrore për hyrjen e Aleancës për Shqiptarët (AA) në Qeveri në pjesën më të madhe është dakorduar mes Dimitar Kovaçevskit dhe kryetarit të partisë opozitare Arben Taravari, por a do të jetë e pranueshme marrëveshja për presidentin Alternativa Afrim Gashi që të qëndrojë apo të largohet nga “Ilindenska”, pritet të bëhet e ditur më së voni sot, pas takimit mes partnerëve qeveritarë. Nga vendimi i Gashit do të varet edhe ndarja përfundimtare e burimeve për AA si partner i ri i qeverisë.

Kryetari i partisë opozitare, Arben Taravari, ka konfirmuar se negociatat për hyrjen e AA në “Ilindenska” janë drejt fundit dhe se shumica e çështjeve janë mbyllur.

- Shpresoj që sot apo nesër përfundimisht t'i përfundojmë përgatitjet për hyrjen eventuale në Qeveri dhe do ta shpallim zyrtarisht - tha Taravari.

Ai shtoi se është ende duke u diskutuar për shpërndarjen e posteve zyrtare dhe portofoleve ministrore dhe se nuk do të ishte korrekte të flitet për këtë moment për shkak se konsultimet ndërpartiake të partnerëve të koalicionit qeveritar janë ende në vazhdim.

“Gjithçka do të jetë më e qartë deri nesër, por do të presim konsultimet e vazhdueshme mes grupeve të punës të partive maxhorancë qeveritare”, tha Taravari.

Një zyrtar i lartë i AA-së tha për “Sloboden Pechat” se tashmë është rënë dakord për ministritë e shëndetësisë dhe të drejtësisë dhe se drejtoria e drejtësisë do të drejtohet patjetër nga sekretari i përgjithshëm Krenar Loga dhe në garë për “shëndetin” janë disa mjekë. përfshirë ekspertin e sëmundjeve infektive Fadil Tsana. Për ministrinë e tretë që duhet të marrë AA ka disa kombinime dhe do të varet nëse Alternativa do të qëndrojë në Qeveri. Në lojë është ekologjia, e cila menaxhohet nga BDI, por nëse Alternativa largohet nga Qeveria, atëherë AA merr departamentin e shoqërisë informatike dhe administratës. Ka mundësi që Kovaçevski të ofrojë një zgjidhje kreative, pra në vend të pozitës ministrore, AA të marrë postin e zëvendëskryeministrit, dhe për investimet e huaja nga diaspora, të hiqet ministria për diasporën.

AA merr dy poste zëvendësministre, për mbrojtjen dhe për bujqësinë. Nga drejtoritë, AA me siguri do të marrë MEPSO dhe PIOM, MŽ-Transport, të cilat tani janë nën ombrellën e Alternativës. Nga inspektoratet, AA do të drejtojë Inspektoratin Arsimor, ndërsa merr edhe zëvendësdrejtor në Shërbimin e të Ardhurave të Brendshme dhe pozitë drejtuese në Dogana. Të habit fakti se shumica e zgjidhjeve të personelit për AA janë nga “torta” e Alternativës.

Sipas burimeve nga LSDM-ja, Alternativa nuk mund të presë që t'i mbajë pozitat që kishte kur hyri në Qeveri, sepse mbeti pa një deputet, ndërsa AA hyn në qeveri me tetë deputetë. Autoritetet komentojnë se Alternativa do të ketë një ministri, por edhe nënkryetarin aktual të Kuvendit. Alternativa thotë se pasi ta shohin marrëveshjen mes Kovaçevskit dhe Taravarit dhe pasi ta shohin ofertën për ta, do të vendosin nëse do të qëndrojnë në Qeveri. Jozyrtarisht thonë se tendenca është të qëndrojnë te “Ilindenska”, por jo me çdo kusht.

- Nëse të njëjtët persona do të mbajnë të njëjtat poste në të ardhmen varet nga presidenti. Për ne është vendimtare marrëveshja e nënshkruar nga dhjetori 2021 për hyrje në Qeveri. Nuk jemi ne ata që nuk e respektojmë zbatimin e asaj marrëveshjeje – tha për “Thelma” zëdhënësi i Alternativës dhe drejtor i MEPSO-s Orhan Murtezani.

Ka mundësi që javën e ardhshme rindërtimi i Qeverisë të jetë në seancë parlamentare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës