Sistemi i Fondit të Shëndetësisë nuk funksionon, në farmaci vetëm receta private

Foto: Ekrani i printimit

Njoftimi i shkurtër në faqen e internetit të FZORSM është se shërbimet e tyre elektronike po përballen me probleme teknike dhe do të hiqen së shpejti.

Sistemi i Fondit të Shëndetësisë në të gjithë vendin prej dje nuk funksionon, nuk mund të kontrollohet sigurimi shëndetësor dhe recetat mund të blihen vetëm privatisht. Qytetarët që kanë kontaktuar redaksinë e “Sloboden Pechat” janë përgjigjur se është e papranueshme të mos ketë informacion, sepse është institucion thelbësor. Në faqen e FZORSM-së ka një njoftim të shkurtër se shërbimet elektronike po përballen me probleme teknike.

Të nderuar Zotërinj, për momentin shërbimet elektronike të Fondit të Sigurimeve Shëndetësore po ballafaqohen me probleme teknike dhe po punohet që ato të funksionojnë sa më shpejt - thuhet në njoftimin e shkurtër në faqen e FZORSM.

Përveç kësaj fjalie, nuk ka sqarim se cili është problemi teknik dhe disa qytetarë thonë se u është thënë se sistemi do të jetë jashtë funksionit për dy ditët në vijim, madje nuk do të funksionojë deri të hënën? Jozyrtarisht, nuk bëhet fjalë për sulm hakeri, por se po bëhet një ndryshim në serverët, të cilët janë më të vjetër se dhjetë vjet.

Pavarësisht nga lloji i problemit, problemi më i madh është se këto ditë mjekët e familjes nuk mund të lëshojnë receta, qytetarët do të duhet t'i blejnë ilaçet privatisht dhe më pas të presin që t'u kthehen paratë.

- Kam dy ditë që po mundohem të aplikoj për sigurim shëndetësor, por sistemi nuk po funksionon. Më thanë të vij të hënën – thotë një pensionist i fundit për “Sloboden Pechat”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës