Sirski pranon se situata në front është e vështirë, megjithëse Ukraina zmbraps sulmet ruse

Oleksandr Sirski / Foto Ukrinform / Avalon / Profimedia

Forcat ukrainase kanë dëbuar ushtarët rusë nga fshati Orlivka, në perëndim të Avdeevka, por situata në frontin lindor mbetet e vështirë, tha komandanti i përgjithshëm i ushtrisë ukrainase Oleksandr Sirsky, raportojnë mediat britanike.

Orlivka ndodhet më pak se dy kilometra në veriperëndim të Lastochkine, një vendbanim i pushtuar së fundmi nga forcat ruse.

Javën e kaluar, forcat ruse pushtuan qytetin strategjik ukrainas Avdeevka pas një ofensive mujore dhe po përparojnë në disa zona të tjera përgjatë vijës së frontit, thanë zyrtarët ukrainas.

Këtë javë, ushtria ukrainase tha se ishte tërhequr nga dy fshatra pranë Avdeevka, duke humbur më shumë territor për shkak të mbështetjes së pamjaftueshme nga aleatët perëndimorë.

- Armiku vazhdon veprimet aktive sulmuese në shumë zona të vijës së frontit. Situata është veçanërisht e tensionuar rreth Avdeevka dhe Zaporozhye, tha Sirski në Telegram.

Ai deklaroi se njësitë sulmuese ruse po përpiqen të thyejnë mbrojtjen e Ukrainës dhe të kapin fshatrat Tonenke, Orlivka, Semenivka, Berdychi dhe Krasnohorivka. Sirski, i cili vizitoi trupat në frontin lindor, tha se disa komandantë kanë zbuluar disa mangësi në "ndërgjegjësimin e situatës dhe vlerësimin e armikut", gjë që ndikon drejtpërdrejt në qëndrueshmërinë e mbrojtjes në zona të caktuara.

"Kam marrë të gjitha masat për korrigjimin e situatës në terren, duke siguruar municione shtesë dhe burime materiale, si dhe rezerva të nevojshme", tha Sirski.

Forcat Ajrore të Ukrainës njoftuan sot se kanë rrëzuar një tjetër avion luftarak rus Su-34, raportojnë mediat ukrainase, duke cituar komandantin e Forcave Ajrore, Mykola Oleschuk.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës