Opozita siriane kërkon vazhdimin e bisedimeve me qeverinë

Trupat e Sirisë
Trupat e Sirisë / Arkivi i fotografive të Kupës së Botës

Opozita siriane bëri thirrje sot për vazhdimin e negociatave me autoritetet e presidentit Bashar al-Assad nën kujdesin e OKB-së, pasi Damasku zyrtar u kthye në mbrojtjen arabe pas vitesh izolimi.

"Konteksti ndërkombëtar dhe rajonal dhe situata në Siri janë të përshtatshme për vazhdimin e negociatave të drejtpërdrejta në një program dhe plan specifik", tha në një deklaratë Komiteti i Lartë i Negociatave, i cili mbledh së bashku përfaqësuesit kryesorë të opozitës siriane.

Negociatat për zgjidhjen e krizës siriane kanë ngecur që nga miratimi i rezolutës 2254 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së në vitin 2015, e cila, ndër të tjera, kërkon një kushtetutë të re dhe zgjedhje.

Pas takimit dyditor në Gjenevë, opozita bëri thirrje për të mbështetur përpjekjet e OKB-së për të marrë masat e nevojshme për një “zgjidhje gjithëpërfshirëse politike, në përputhje me rezolutën e OKB-së”.

Liga Arabe në maj rivendosi regjimin sirian, i cili u rrëzua në vitin 2011 nga kryengritja popullore gjatë Pranverës Arabe dhe më vonë nga lufta civile.

Rreth gjysmë milioni njerëz vdiqën në konfliktin, ku përfshiheshin aktorë rajonalë dhe ndërkombëtarë.

Opozita siriane ka humbur shumë nga ndikimi dhe mbështetja që gëzonte në vendet e rajonit.

Riadi, i cili mbështeti grupet rebele siriane në fillim të konfliktit, ka rivendosur lidhjet me Damaskun. Turqia, e cila mbështet rebelët që kontrollojnë pjesë të Sirisë veriore, ka treguar gjithashtu shenja afrimi me Assadin.

Opozita vlerësoi se kthimi i regjimit në Ligën Arabe përfshin "rrezikun" e regjimit sirian që të refuzojë çdo zgjidhje politike.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës