Derdhja e qumështit në kafen tuaj mund të ketë përfitime shëndetësore që nuk i dinim

kafene
Foto: Pexels

Nuk është sekret që kafeja u sjell gëzim njerëzve në mbarë botën. Ngroh shpirtin, siguron fokus të shtuar dhe bashkon njerëzit, për të mos përmendur se ka një aromë të bukur dhe shije qiellore, shkruan "Science Alert" (Science Alert).

Shkenca ka treguar se vetëm aroma e kafesë mund të na bëjë të ndihemi zgjuar, dhe për fat të adhuruesve të kafesë, ka edhe përfitime shëndetësore. Kafeja është një burim i antioksidantëve që luftojnë inflamacionin dhe pirja e saj para stërvitjes ka përfitime për djegien e yndyrës.

Tani një studim i ri sugjeron se shtimi i pak qumështit të pasur me proteina mund të rrisë përfitimet shëndetësore të filxhanit tuaj të kafesë.

Studiuesit në Universitetin e Kopenhagës, Danimarkë, shqyrtuan se si antioksidantët e quajtur polifenole ndërveprojnë me aminoacidet, blloqet ndërtuese të proteinave, dhe zbuluan se kombinimi i tyre kishte dy herë më shumë efekt në luftimin e inflamacionit qelizor sesa vetëm polifenolet.

Polifenolet mund të gjenden në shumë ushqime, duke përfshirë kafenë dhe çajin, frutat dhe perimet, verën e kuqe dhe birrën. Ashtu si antioksidantët e tjerë, studimet e kaluara sugjerojnë se disa polifenole mund të parandalojnë dhe ngadalësojnë oksidimin e kimikateve të shëndetshme dhe të mbrojnë trupin tonë nga sëmundjet.

Ata mendohet se e bëjnë këtë pjesërisht duke kontrolluar inflamacionin, një përgjigje komplekse imune që përfshin qelizat e quajtura makrofagë që çlirojnë disa ndërmjetës inflamatorë. Inflamacioni ndihmon në mbrojtjen kundër infeksionit, por nëse nuk kontrollohet siç duhet, mund të çojë në sëmundje të tilla si diabeti i tipit 2, sëmundja e Alzheimerit dhe sëmundja e Parkinsonit.

Acidi kafeik (CA) dhe acidi klorogjenik (CGA) janë polifenole që njihen mirë se kanë efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore, por autorët donin të zbulonin nëse reagimet që këto polifenole kanë me kimikate të tjera mund të ndikojnë më tej në rregullimin e imunitetit.

Adduktet janë produkte që krijohen kur dy ose më shumë molekula bashkohen. Në këtë rast, aminoacidi cisteinë (Cys) – që gjendet në produktet e qumështit – u kombinua me polifenolet CA dhe CGA – që gjenden në kafe – për të krijuar aduktet CA-Cys dhe CGA-Cys.

Për të mbështetur këtë hulumtim, autorët demonstruan me sukses në një studim tjetër të ri se polifenolet lidhen me proteinat në pijen e qumështit të kafesë.

“Rezultati ynë tregon se reagimi midis polifenoleve dhe proteinave ndodh edhe në disa nga pijet e kafesë me qumësht që kemi studiuar. Në fakt, reagimi ndodh aq shpejt sa ka qenë e vështirë të shmanget në çdo ushqim që kemi studiuar deri më tani”, thotë shkencëtarja e ushqimit dhe bashkëautore e të dy studimeve, Marianne Nissen Lund.

“Është interesante, tani kemi vëzhguar efektin anti-inflamator në eksperimentet e qelizave. Dhe padyshim, kjo vetëm sa na bëri të kuptojmë këto efekte shëndetësore në mënyrë më të detajuar. Kështu që hapi tjetër do të jetë studimi i efekteve te kafshët”, thotë imunologu dhe autori i vjetër Andrew Williams.

Nevojiten kërkime të mëtejshme për të zbuluar pse dhe çfarë nënkuptojnë këto rezultate në praktikë për shëndetin e njeriut. Ky studim ekzaminoi vetëm se si një lloj ndërmjetësi imunitar reagon ndaj kimikateve të ngjashme me kafenë në një mjedis laboratorik.

"Rezultatet tona mund të përdoren si një referencë e rëndësishme në aplikimin e adukteve të formuara nga komponimet fenolike dhe aminoacidet në ushqimet e ardhshme funksionale ose produktet medicinale që synojnë modulimin e sëmundjeve metabolike, neurologjike ose të lidhura me imunitetin," përfundojnë studiuesit në punimin e tyre.

Hulumtimi u publikua në "Journal of Agricultural and Food Chemistry" (Journal of Agricultural and Food Chemistry).

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës