Djali i Kadyrov u emërua vëzhgues në batalionin e ri

Adam dhe Ramzan Kadir / Foto WillWest News / Profimedia

Adam Kadyrov, djali 16-vjeçar i liderit çeçen Ramzan Kadyrov, i cili u filmua këtë vit duke rrahur një të burgosur në paraburgim, është emëruar si vëzhgues në një batalion të ri që është pjesë e forcave të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse, thonë raportet. Reuters.

Adami, i cili mbushi 16 vjeç javën e kaluar dhe u emërua së fundmi si kryetruproja e babait të tij, u filmua në shtator duke goditur me grushte dhe shkelma një të burgosur të akuzuar për djegien e një Kurani. Ramzan Kadyrov, një aleat i vendosur i presidentit rus Vladimir Putin, tha në atë kohë se ai ishte krenar për djalin e tij dhe e respektonte Adamin, sepse ai kishte fituar "idealet e nderit, dinjitetit dhe mbrojtjes së fesë së tij".

Adam Delimkhanov, i cili drejton divizionin çeçen të Gardës Kombëtare Ruse dhe është gjithashtu anëtar i parlamentit rus, tha se i riu Kadyrov u emërua si vëzhgues i skuadrës së pushkatimit.

"Ky emërim është rezultat i natyrshëm i meritave të rëndësishme të Adamit në ruajtjen e vlerave fetare, familjare dhe kulturore të popullit tonë," tha Delimkhanov, i cili konsiderohet zyrtari i dytë më i lartë në Çeçeni pas Kadyrov.

Sipas mediave shtetërore ruse, një skuadër pushkatimi çeçene u formua në fillim të këtij muaji. Tani është pjesë e forcave të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse. Ramzan Kadyrov, i cili ka sunduar Çeçeninë që nga viti 2007, ka dërguar mijëra luftëtarë të tij në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt 2022.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË