"Betejat e rënda" u zhvilluan në Zaporozhye mbrëmë, pretendojnë blogerët rusë

Zaporozhye / Foto Andrey BORODULIN / AFP / Profimedia

Zyrtarët rusë dhe blogerët ushtarakë raportuan se luftime të ashpra u zhvilluan gjatë natës në rajonin kyç Zaporozhye në Ukrainën jugore, raportoi BBC.

Ata thonë se trupat ukrainase po përpiqen të avancojnë në jug të qytetit të Orekhovos, ku zëvendësministrja ukrainase e Mbrojtjes Hanna Maliar tha dje se armiku ishte në "mbrojtje aktive".

Disa ekspertë ushtarakë thanë se ushtria ukrainase ka të ngjarë të përqendrohet në Zaporozhye në një përpjekje për të rifituar aksesin në Detin e Azov dhe për të ndarë forcat pushtuese ruse në rajon.

Kjo do të dobësonte aftësitë e tyre luftarake dhe do të eliminonte urën tokësore për në Krime, gadishullin jugor të Ukrainës, i aneksuar ilegalisht nga Rusia në 2014.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës