Singapori ka frikë nga një përkeqësim i situatës në Azi për shkak të krizës me Tajvanin

Lee Hsien Loong/ Foto EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA

Kryeministri i Singaporit Lee Hsien Loong thotë se Azia është vendi i gabuar për t'u llogaritur dhe ka frikë nga një përkeqësim i situatës politike të kontinentit, duke përmendur tensionet në ngushticën e Tajvanit që ai thotë se nuk ka gjasa të ulen së shpejti për shkak të dyshimit të thellë dhe angazhimit të kufizuar midis Shteteve të Bashkuara. Shtetet dhe Kina, shkruan ai Reuters.

Në një fjalim televiziv përpara festës kombëtare të qytetit-shtet, Lee tha se Singapori do të ndikohet nga ai rivalitet dhe tension intensiv në rajon, i cili duhet të përgatitet për një të ardhme më pak paqësore dhe të qëndrueshme se e tashmja.

“Një stuhi po mblidhet rreth nesh. “Marrëdhëniet SHBA-Kinë po përkeqësohen, me çështje të pazgjidhura, dyshime të thella dhe angazhim të kufizuar”, tha Li.

“Nuk besoj se do të përmirësohet së shpejti”. Për më tepër, llogaritjet e gabuara ose aksidentet lehtë mund t'i përkeqësojnë gjërat," shtoi ai.

Lee tha se sfidat ekonomike ishin më të menjëhershme dhe perspektiva e Singaporit ishte "dukshëm e turbullt", duke shtuar se qeveria do të zbatojë më shumë masa në muajt e ardhshëm për të ndihmuar njerëzit të përballen me rritjen e çmimeve.

Video e ditës