Singapori është bërë qyteti me apartamentet më të shtrenjta për të blerë dhe marrë me qira në Azi

Singapori / Foto Arkivi i PS

Prona rezidenciale e Singaporit është tani më e shtrenjta në Azi, duke kaluar Hong Kongun, tregojnë të dhënat e fundit.

Çmimi mesatar i shtëpive private në Singapor ishte 1,2 milionë dollarë në vitin 2022, krahasuar me 1,16 milionë dollarë në Hong Kong.

Shtëpitë private me qira në Singapor kishin gjithashtu qiranë mujore më të lartë në rajon me 2.600 dollarë, "shumë më e lartë" se qytete të tilla si Sidnei, Melburni dhe Hong Kongu.

Raporti bazohet në statistikat e qeverisë nga 45 qytete në nëntë tregje të Azisë-Paqësorit, ndërsa mat përballueshmërinë e pronave të banimit dhe qirave sipas të ardhurave mesatare të familjeve.

Çmimet e shtëpive në Hong Kong do të "bien ndjeshëm" në vitin 2022, për shkak të një rritjeje të ndjeshme të normave të kreditimit pasi Hong Kongu mban ritmin me bankën qendrore të SHBA. Çmimet e banesave në Hong Kong ranë në nivelin më të ulët të pesë viteve në tetor pasi rritja e normave të interesit shtyu kostot e huamarrjes.

Në fillim të këtij muaji, autoriteti monetar i Hong Kongut ngriti normën bazë të interesit në 5,5 për qind pasi banka qendrore e SHBA ngriti normën e fondeve federale në 5,25 për qind.

Përveç kësaj, "dalja neto e popullsisë" dhe një "pamje më pak optimiste" e tregut lokal të pronave ulën gjithashtu çmimin mesatar të apartamenteve në Hong Kong me 8,7 për qind, nga 1,27 milion dollarë në 2021 në rreth 1,16 milion dollarë në 2022.

Ndërkohë, shtëpitë private në Singapor kanë kaluar Hong Kongun si më të shtrenjtat në Azi, me çmimin mesatar që u rrit me më shumë se 8 për qind vitin e kaluar. Vetëm muajin e kaluar,

Singapori ka rritur taksat për blerjet e pronave mes shqetësimeve se rritja e çmimeve "mund të jetë më e madhe se bazat ekonomike".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës