Simone de Beauvoir: Feministja që i shkroi 112 letra dashnorit të saj

Simone de Beauvoir / Foto: Roger-Viollet nëpërmjet AFP / Roger Viollet / Profimedia

Simon de Beauvoir ishte një shkrimtar francez, autor i shumë romaneve, eseve dhe kujtimeve, të mbushura me frymën e ekzistencializmit. Ajo lindi në këtë ditë, në vitin 1908. Ajo e filloi dhe e përfundoi jetën e saj në qytetin e dritës - Paris. Ajo vdiq në moshën 78-vjeçare, si pasojë e pneumonisë. Vendprehja e saj e përjetshme është në varrezat e Montparnasse dhe ajo është varrosur pranë dashurisë së saj më të madhe - filozofit francez. Jean Paul Sartre, thotë "24 shtatë".

Duke shkruar për rininë e saj në "Kujtimet e një vajze të edukuar mirë", de Beauvoir diskuton ndikimet që i dhanë formë jetës së saj.

“Individualizmi i babait tim dhe standardet etike pagane ishin në kontrast të plotë me konvencionalizmin e ngurtë moral të nënës sime. Ky çekuilibër, që e ka bërë jetën time një lloj mosmarrëveshjeje të pafund, është arsyeja kryesore pse u bëra intelektuale”, shkruan ajo.

Marrëdhënia më e rëndësishme në jetën e saj ishte ajo me filozofin Jean-Paul Sartre. Të dy nuk u martuan kurrë, por kaluan pothuajse të gjithë jetën së bashku, me marrëdhënie të herëpashershme me njerëz të tjerë.

Simone de Beauvoir dhe Jean Paul Sartre / Foto: STF / AFP / Profimedia

Në atë mënyrë, ata dolën nga shablloni i atëhershëm stereotipik se si duhet të duket dhe funksionojë një çift i dashuruar. Siç shkruan “BBC Reel”, ata u bënë një nga të parët të ashtuquajturit çifte moderne, të cilët japin një shembull se ekzistojnë lloje të tjera të komuniteteve emocionale. Në vitin 1929, ata ranë dakord të ishin çift, por pa detyrimin për t'i qëndruar besnikë njëri-tjetrit, të paktën kur bëhet fjalë për partnerët seksualë.

Ata e mbajtën këtë premtim dhe qëndruan së bashku për 50 vjet, domethënë derisa i ndau vdekja. Ndërkohë, ata kishin më shumë marrëdhënie të konfirmuara dhe të pakonfirmuara me persona të tjerë.

Për shembull, de Beauvoir kishte një lidhje me një dashnor 18 vjet më të vogël të saj, të cilit i shkroi 112 letra. Në njërën prej tyre, të publikuar nga francezi “Mond”, ajo i shkruante:

“Fëmija im i dashur, ti je dashuria ime e parë absolute, ajo që ndodh vetëm një herë në jetë ose ndoshta kurrë. Mendova se nuk do t'i thoja kurrë fjalët që më vijnë natyrshëm tani kur të shoh - të adhuroj. Të adhuroj me gjithë trupin dhe shpirtin tim… Ti je fati im, përjetësia ime, jeta ime.”

Sylvie le Bon / Foto: MIGUEL MEDINA / AFP / Profimedia

Gjithashtu, jeta e saj u shënua nga një marrëdhënie tjetër, këtë herë me një grua - Sylvie le Bon de Beauvoir. Ajo ishte shoqëruesja e saj për 25 vjet dhe ishte vajza e saj e birësuar.

Historia sesi filozofja feministe, atëherë rreth të pesëdhjetave, takoi të renë e filozofisë nga Reno, e cila ishte tridhjetë e tre vjet më e vogël se ajo, është e denjë për një roman. Sylvie le Bon ishte vetëm 17 vjeç kur i shkroi për herë të parë një letër de Beauvoir duke shprehur admirimin e saj për punën e saj dhe duke shprehur dëshirën e saj për ta takuar.

Më vonë, kur ajo u regjistrua për studime në Paris, de Beauvoir e ftoi studenten e re në shtëpinë e saj - një studio arti dykatëshe në një ndërtesë arti deco në rue Victor Chelcher në lagjen e 14-të të Parisit.

“Shumë njerëz i shkruanin asaj, veçanërisht vajza të reja dhe veçanërisht studente të filozofisë si unë. Ajo i përshtatej të gjithëve”, tha Le Bon.

Jean Paul Sartre dhe Simone de Beauvoir / Foto: Ritzau Scanpix / Topfoto / Profimedia

Në vëllimin e katërt të kujtimeve të saj, kushtuar "Sylvie", de Beauvoir shkruan se në atë kohë ajo besonte se "nga atëherë, asgjë e rëndësishme nuk mund të ndodhte përveç një aksidenti". Paraqitja e Le Bon në jetën e saj, shkruan ajo, ishte një "ngjarje e lumtur", megjithëse i ftuari i saj dukej "shumë i frikësuar" dhe "shumë nervoz".

“Isha shumë i frikësuar, por ajo arriti të më qetësonte dhe filloi të më bënte pyetje për studimet dhe familjen time. Më ka prekur shumë interesimi i saj dhe e mbaj mend shumë mirë atë takimin e parë”, kujtoi Le Bon de Beauvoir.

Përpara se të vdiste në prill të vitit 1986, një ditë para përvjetorit të gjashtë të vdekjes së Sartrit, Simone de Beauvoir, e cila nuk u martua kurrë dhe nuk kishte fëmijë, adoptoi zyrtarisht Le Bon në mënyrë që ajo t'i linte trashëgim veprat e saj letrare. Le Bon de Beauvoir, të cilit atëherë i është vënë mbiemri, thotë se birësimi është bërë për shkak të marrëdhënieve ligjore dhe jo familjare.

“Marrëdhënia jonë nuk ishte aspak marrëdhënie nënë-bijë. Ajo më adoptoi që të kujdesesha për punët e saj pasi vdiq. Të qenit shumë më e madhe se unë i bëri njerëzit ta mendojnë atë si nëna ime. Në fillim më mërziti, por tani e pranoj. Nuk është më aq e rëndësishme”, tha Le Bon.

“Isha pranë saj për njëzet e pesë vjet dhe ajo më besoi mua”. Pavarësisht diferencës në moshë, ne ishim miq - miq të barabartë. Kishte dashuri, dashuri shumë të fortë dhe nga ana ime kishte një admirim të madh për të”, shtoi ajo.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës