Siljanovska Davkova sot pasdite në Romë në takim me presidentin italian Mattarella

Gordana Siljanovska Davkova/Foto: “Shtypi i Lirë”, Sllobodan Gjuriq

Vizita e Presidentes Gordana Siljanovska Davkova vazhdon sot në Romë me një vizitë në bazilikën "Shën Klementi", ku ndodhet varri i Shën Kirilit dhe në Bazilikën "Santa Maria Margiore" me rastin e shënimit të Ditës së Gjithë- Edukatorët sllavë, vëllezërit e shenjtë Kirili dhe Metodi.

Siljanovska Davkova kryeson delegacionin shtetëror-kishë në kuadër të manifestimit "Maqedonia për nder të Shën Kirilit", ndërsa sot në bazilikën "Shën Kliment" tradicionalisht si çdo vit do të falet në varrin e Shën Kirilit. . Namazin do ta udhëheq Mitropoliti Dibër-Kërçovë Timotej dhe Mitropoliti i Evropës Pimen.

Sot pasdite është caktuar takimi i Siljanovska Davkovës me kolegun e saj italian, Sergio Mattarella.

Vizita e presidentes në Romë dhe në Vatikan, e cila është vizita e saj e parë jashtë vendit pas marrjes së detyrës, filloi zyrtarisht dje me një audiencë me kreun e Kishës Katolike Romake, Papa Françesku. Ajo tha pas takimit se ajo dhe Papa diskutuan për mbështetjen e Vatikanit për procesin e integrimit evropian të vendit, por edhe të të gjithë Ballkanit Perëndimor, si dhe për ngjarjet aktuale në botë, por edhe për konferencën e ardhshme për Ukrainën në Zvicër, ku Vatikani do të marrë pjesë si vëzhgues.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës