Siljanovska Davkova: Vepra e vëllezërve të shenjtë duhet të jetë udhërrëfyesi dhe vertika jonë morale dhe shpirtërore për një jetë dinjitoze

Foto: Kabineti i Presidentit

Presidentja Gordana Siljanovska Davkova ka dërguar një mesazh urimi me rastin e 24 majit, Ditës së arsimtarëve sllavë, vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi.

- Nga zemra ju uroj ta kaloni festën me shëndet, dashuri dhe harmoni, të mbushur me gëzim e lumturi që kemi mundësinë të shijojmë frytet e punës së madhe të vëllezërve Selanik. Falë tyre, popujt sllavë patën mundësinë të zhvillojnë shpirtëroren, kulturën, arsimin, shkencën e tyre. Si identiteti gjuhësor dhe kulturor maqedonas, ashtu edhe botëkuptimi dhe kozmopolitizmi, bazohen në punën dhe arritjet e tyre dhe në filantropinë e tyre. Shenjtorët Kirili dhe Metodi treguan se me dijen, etjen për të vërtetën, drejtësinë, përkushtimin, humanizmin dhe fisnikërinë, kufizimet mund të kapërcehen dhe padrejtësitë mund të mposhten. Historia e Evropës dhe e botës nuk ka shumë shembuj të njerëzve të tillë me ndikim që kanë lënë gjurmë në kohën e tyre, por edhe një udhërrëfyes për të ardhmen dhe që janë fener të qytetërimit njerëzor. Prandaj puna e tyre nuk zbehet dhe nuk humbet domethënien e saj edhe pas një mijëvjeçari të tërë – thotë presidenti në mesazhin e urimit.

Siljanovska Davkova thotë se bëma e vëllezërve të shenjtë do të vazhdojë të jetë udhërrëfyesi dhe vertika jonë morale e shpirtërore për një jetë, krijim dhe krijim dinjitoz dhe të përmbushur.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës